Korduv tupeseen 23.11.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen noor üliõpilane, kes on pidevalt hädas tupeseenega. Pidev tupeseen algas eelmise aasta talvel peale antibiootikumide kuuri. Selle aasta mais külastasin naistearsti ja tema soovitas mul iga kuu ühe korra tuppe asetada üks Ecovagi kapsel. Tegingi seda seni, kuni kapslid otsa said, aga nüüd pool aastat hiljem olen taas jälle tupeseene küüsis. Helistasin naistearstile ja tema soovitas Ecocillini kapsleid kuue päeva jooksul kasutada, aga siin apteegis neid ei olnud ja apteeker soovitas kasutada Gynolacti kapsleid. Kas neid võib kasutada? Ning kas need on sama toimeainega? Ja kolmas küsimus: kas võin ka kasutada Ecovagi kapsleid iga kuu ning üks kapsel nädalas, et hoida Ph taset sellisena, et tupeseen taas vohama ei hakkaks? Kuna see probleem on mul kestnud praktiliselt aasta nii, et kord jälle tuleb ja kord jälle teda pole, siis see kahjuks häirib ka minu igapäevaelu. Arvasin hetkeks, et kuna pool aastat pole tupeseent olnud, et ehk olen sellest lahti saanud, aga eksisin rängalt.

Ette tänades,

Murelik üliõpilane

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
tupeseent soodustavaid faktoreid on palju, nende hulgas ka pillide kasutamine. Samas pole nüüd pool aastat hiljem korduv tupeseen põhjuseks katkestada pillide võtmine. Tupeseen hakkab korduma ka vale toitumise (suhkrust ja jahust toodetega liialdamine) ja stressi korrasl. Apteegis on lai valik piimhappe baktereid sisaldavaid tupekuule, kõik nad sisaldavad erinevaid piimhappe bakterite tüvesid ja nende toimel normaliseerub tupe normaalne ph-tase ja mikrofloora taastumine hoiab ära seene ja bakteritega seotud tupepõletikud. Millise preparaadiga on efekt parim, on siiski individuaalne. Tupeseene profülaktikaks võib kõiki piimhappe baktereid sisaldavaid tupekuule (tablette) kasutada 1 kord kuus peale menstruatsiooni lõppu, soovitavalt 2-3 päeva.
Kui selline profülaktika pole tõhus, on abi 1 kord kuus 1-päevasest suukaudsest seenevastasest ravist ( Fluconazol).
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg