Munasarja tsüstid ja kilpnäärme alatalitlus 03.11.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. dr. Maie Väli,
Olen 41aastane üks kord sünnitanud naine. Probleemid tervisega algasid 2008. aasta alguses: menstruatsioonid muutusid väga vererohkeks ja näole silmade piirkonda tekkis imelik paistetus. Aasta aega külastasin kolme erinevat eriala arsti: nahaarst, naistearst ja perearst. Nahaarst leidis nikli allergia. Lõpetasin igasuguse niklit sisaldava kosmeetika kasutamise, kuid paistetus näol püsis. Lõpuks perearst leidis, et mu veri on vererohkete menseste tagajärjel aneemiliseks muutunud ja külastasin vist juba kolmandat korda uuesti naistearsti, kes leidis lõpuks emakalt polüübi. 2009 juulis tehti hüsteroskoopia. Kahjuks paistetus püsis, lisaks hakkas kaal tõusma, nahk oli väga kuiv, juuksed langesid välja, olin närviline, nädal enne järgmist mensest oli enesetunne kuidagi väga painav ning huulele tekkis sel ajal peaaegu iga kuu ohatis. Jälgisin oma organismi terve tsükli vältel ja tundsin, et mu vaevused tugevnesid alates ovulatsioonist kuni mensese alguseni. Läksin uuesti perearstile aprillis 2011, kes leidis mu TSH natuke kõrge olevat:5,152 ja suunas endokrinoloogile. Esialgu ravi ei määratud. Alates suvest 2011 tekkisid jällegi vererohked mensesed ja vaheveritsused ning algasid valud alakõhus ja ristluudes. Ovulatsiooni ajal ja endiselt nädal enne mensest oli enesetunne halb ning valud. Sügisel naistearstil käies leiti vasakus munasarjas tsüst. Jaanuaris 2012 see eemaldati laparoskoopilisel teel. Alla kuu aega tundsin ma ennast ülihästi, siis hakkas kõik otsast peale. Selgus, et tsüst on tagasi. Määrati Duphaston 10mg. Juunis 2012 külastasin uuesti ka endokrinoloogi, kes määras mulle l-türoksiini ravi pool tabletti päevas (25 mikrogrammi). TSH oli 4,466 ja TPO Ak 563. Kahjuks aga vaevavad mind jätkuvalt tugevad valud alakõhus ja ristluudes, tsükkel on muutunud peaaegu varasemast nädal aega lühemaks, tupest esineb koguaeg verist limast voolust. Iga kuuga muutub olukord kehvemaks. Naistearsti külastasin viimati aprillis 2012, kes diagnoosis mõlemas munasarjas tsüstid, kuid ravi ei määranud. Mida peaks tegema? Naistearsti järjekord Tallinnas on hetkel kaks kuud. Kas ma peaks pöörduma hoopis naistearst-endokrinoloogi poole? Kas hormoontableti kuur aitaks? Kas mu kilpnäärme alatalitlus ja munasarja tsüstid on omavahel seotud? Mul on kahju, et kiri tuli väga pikk, kuid arstikabinetis pole kunagi piisavalt aega, et kronoloogiliselt oma tervisehädad ritta seada, kuid põhjuse leidmine võib äkki kuskil seal peidus olla. Ette tänades!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Teil on krooniline autoimmuunne türeoidiit,millega kaasnab ka kerge kilpnäärme alatalitlus.Sageli esineb koos kroonilise türeoidiidiga ka krooniline ooforiit,ehk munasarjade põletik.Sellega kaasnevad anovulatoorsed menstruatsioonid ja selle tulemusena esinevad follikulaartsüstid,mis küll ise paari kuu jooksul imenduvad ja operatiivset ravi ei vaja.Samas on Teie vanus niisugune,et anovulatoorsete menstruatsioonide arv suureneb.seega lihtsalt anamneesi järgi diagnoosida kroonilist ooforiiti oleks ka vale.Diagnoosi kinnitab tavaliselt munasarjade biopsia.Mina soovitaks teil L-Thyroxini päevast doosi tõsta ühele tabletile,seega 50mcg hommikul enne sööki. Edu soovides,Maie Väli