Veritsus pillide võtmise ajal 21.09.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas ka külmetusravimid võivad mõjutada pillide mõju? Nimelt oli mul külmetus (kurguvalu, väike palavik, nohu), tarbisin paki Sudafedi, seejärel Sinupred Forte tablette ja Geromyrtol Fortet. Pärast Sudafedi pakiga lõpetamist algas veritsus (oli veel tarbida nädala jagu beebipille). Kas on võimalik, et pill ei mõjunud nii efektiivselt ja nüüd on võimalus rasestuda? Või lihtsalt need pillid ei ole sobi mulle? Nimelt olen Jeanine pille tarvitanud üle aasta, päris mitmel korral on alganud veritsus/määrimine umbes nädal enne pillivaba nädalat (ei ole tarbinud mingeid ravimeid) ning pillivaba nädala kätte jõudes see lõpeb (kuigi peaks siis alles algama). Võtan pille alati väga täpselt (enne Jeaninet tarvitasin Yasminellet mõned kuud, kuid kui üks kord jäin võtmisega hiljaks (u 8 tundi) algasid alakõhus teravad valud, pöördusin arstile ning diagnoositi tsüklihäire ja öeldi, et Yasminelle on liiga nõrk minu jaoks). Kas ka Jeanine ei ole minu jaoks sobilik, kui veritsus ei ole alati regulaarselt pillivabal nädalal?
Viimati käisin naistearstil paar-kolm kuud tagasi, oli siis samal ajal see veritsus nädalake enne pillivaba nädalat. Võeti mingid proovid nagu ikka, midagi mulle pillide kohta ei kommenteeritud. Hiljem öeldi, et proovid olid korras.
Ning viimasede küsimused: kas söetablette võib samaaegselt pillidega võtta? Ja kas klotrimasool kreemi võib tupeseent tundes kohe peale määrida ning kaebuste möödumisel enam mitte määrida ehk siis määrin korra, mitte ei tee nädalast kuuri niiöelda? Ning niimoodi siis pidevalt, umbes korra kuus.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Sudafed, Sinupret ja teised külmetushiguste korral kasutatavad retseptivabad ravimid ei nõrgesta pillide toimet. Tekkinud veritsus enne pillivaba perioodi ei ole märk sellest ,et pilli rasestumisvastane efektiivsus on langenud. Kui pille on võetud korrapäraselt ja pole unustatud ühtegi päeva võtta, on efektiivsus tagatud. Kuna olete nüüd kasutanud Jeaninet üle aasta ja selliseid veritsusi enne pillivaba perioodi on olnud ka varem, siis on soovitav pille vahetada. Soovitan kasutada kolmefaasilisi pille (Tri-Regol), et tagada regulaarne tsükkel.
Pillidega koos võib võtta söetablette. Peab vaid teadma, et kõhulahtisuse ja oksendamise korral on vajalik kasutada lisakaitsevahendit (kondoom).
Klotrimasooli võib kasutada kuni kaebuste kadumiseni, nädalane kuur pole alati vajalik, sageli piisab ka paarist-kolmest päevast.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg