XY kromosoomid 24.08.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Ei suuda uskuda, et mul on XY kromosoomid. Kuidas seda küll kindlaks tehakse? Miks väline vaatlus ka suurt rolli mängib--tehku pimetest!! Ei suuda ennast meheks küll pidada mitte kunagi!! Ei usu, ei taha teada, arvan, et see on Vale! ( väike rudimentaalne emakas olemas ja munasarjad olematud).
Olen kaks korda proovid lasknud teha, kas peaks kolmandat korda laskma ja kuskil mujal? Hakkaks geenivaramu kliendiks. Ei tea mis välja tuleb! Lapsi ma niikuinii ei saa.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
fenotüübilt(väliste tunnuste järgi) naine ja genotüübilt ( XY kromosoomid) mees - sellisel juhul on kõige sagedamini tegemist testikulaarse feminisatsiooniga. Sellise harva esineva sündroomi korral on naiselik kehaehitus, on tupp ja emakas, kuid puuduvad munasarjad ja munajuhad. Gonaadiks e. sugunäärmeks on testised, mitte munasarjad. Korduvalt tehtud kromosoomide uuringu vastuse (karüotüüp XY) õigsuses ei ole põhjust kahelda ja selle kordamine pole vajalik. Soovitan Teile geneetiku konsultatsiooni, et edaspidise ravi suhtes konsulteerida.
dr.Katrin Seidelberg