Tupeseen ja Mirena 08.08.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sooviks teada, kas Mirena spiraal võib põhjustada seent? Seen on nii suus kui tupes. Mirena pandi veebruaris 2012. Olen muutnud ka oma toitumisharjumisi, ei söö toitu, mis soodustavad seent.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, k.a. hormoonspiraal soodustavad tupeseene esinemist. Kui tupeseen hakkab korduma, on soovitav teha suukaudsete seenevastaste ravimitega ravikuur 6 kuu jooksul ( ravi Fluconazoli või Prokanazoliga 1 päev 1 kord kuus). Lisaks on muidugi oluline ka igapäevane toitumine. Olete ilmselt teadlik, et kõik valgest suhkrust ja jahust tooted soodustavad pärmseene vohamist organismis. Lisaks soovitan kasutada aeg-ajalt probiootikume ( näiteks Biolatte-sarjast tooted on väga efektiivsed.). Tuleb vältida stressi, sest on teada, et stress nõrgestab organismi immuunsüsteemi ja sellega seoses soodustab ka pärmseene vohamist organismis.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg