Probleemid rinnaga 17.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Valu, ebamugavustunne ja silmaga nähtav tükk või moodustis rinnas. Tükk iseenesest katsudes valus ei ole.
Rinna tervise kabinetis vaatas arst - onkoloog rinnad üle. Ütles, et midagi hullu ei ole. Vasakul all keskel umbes 1cm läbimõõduga ateroom, vasakul lateraalsel ülal keratoos, umbes 1cm. Sain saatekirja mammograafiasse.
Ja nüüd küsimused:
Kas peaksin ateroomi laskma ära lõigata ja kelle juurde peaksin sel juhul pöörduma? Kas keratoos võib tekitada valu rinnas? Olen käinud nahaarsti juures seda keratoosi mitu korda külmutamas, kuid ära ei ole see veel kadunud. Millegipärast küsis arst, et kas mul on keratoosikoldest proove võetud ja et talle teeb rohkem muret see. Ei ole võetud. Üldiselt on mul tugev geneetiline taust, keratoosikoldeid on väga palju, päevitamisega ei ole tegelenud.
Kas on võimalik asendada mammograafia mõne teise uuringuga, mis oleks sama efektiivne? Rind on valus ja tundub, et ka väike põletik.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 57-aastane.
Teis vanuses on mammograafia sõeluuringud iga 2 aasta järel:
http://www.haigekassa.ee/ennetus
Koos mammograafia sõeluuringu vastusega peab pöörduma naistearstile onkoloogilise valvsuse kontrolli.
1) kaasajal healoomulisi rinnamoodustisi eriti ei opereerita, kui nad lausa ei ole väga-väga suured ja kosmeetiliselt häirivad;
2) valu võib tekkida väga paljudel põhjustel, sagedamini roietevahelistest närvidest, mis kaasnevad ealiste luukoe muutustega jm-ga;
3) nahaarst saab uurida kollet dermatoskoobiga ja võtta biopsia ehk proovitüki ja saata patoloogilis-histoloogilisele uuringule;
4) kui mammograafia on korras, siis saab teostada vajadusel rinna ultraheliuuringu: omal soovil ise tasudes saate pöörduda www.mammograaf.ee rinnakliinikusse.
Põletikke sellises vanuses esineb üliharva, tähtsaim onkoloogiline valvsus!
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt