Raseduse kahtlus 11.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul oleksid pidanud päevad olema umbes 20 juuni ja päevi pole siiani kohale jõudnud. Mul on ennegi olnud tsükliprobleemid, aga nüüd oleme elukaaslasega seksinud ilma kondoomita, kuid ta on alati välja võtnud enne ejakulatsiooni. Esimese testi tegin 22 juuni ja see oli negatiivne, teise testi tegin kuskil 2 nädalat hiljem ja see oli samuti negatiivne, nüüd tegin kolmanda testi 11 juuli ja see oli jälle negatiivne. Kas on võimalik, et test veel ei näita hcg?
Teine küsimus, et kui ma teen valiku abordi kasuks, kus ma seda teha saaksin ja kas võetakse mind kiirelt vastu ning mitu kuud on maksimum aeg, kus veel võib aborti teha?
Kui nüüd aga rasedust siiski pole, kas võib midagi hullemat olla, mis tingib sellist pikka pausi tsüklis?
Jään vastust ootama, ette tänades M!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kuna rasedustestid on negatiivsed, siis järelikult pole tegemist rasedusega. Rasedustestid on tundlikud ja reageerivad hCG-le juba raseduse väga varases staadiumis ning positiivse testi saab kindlasti juba oodatava menstruatsiooni perioodil. Ilmselt on tegemist tsüklihäirega ja menstruatsioon algab paari nädala jooksul. Tsüklihäired on seotud munasarjade töö häirega, hormonaalsete muutuste põhjusi on väga erinevaid). Enamasti reguleerub tsükkel ise ja mingit ravi ei vaja. Kui ka järgmist oodatavat menstruatsiooni ei alga, pöördu naistearsti poole. Saan aru murest soovimatu raseduse ees, sest teate ilmselt isegi , et rasestumisvastastest meetoditest on katkestatud suguühe üks ebakindlamaid meetodeid. Soovitan edaspidi kasutada kondoomi või kaaluda teiste efektiivsete rasestumisvastaste vahendite (pillid, tuperõngas, plaaster) kasutamist. Soovimatu raseduse vältimiseks on tänapäeval palju võimalusi. Mis puudutab aborti, siis rasedust on võimalik katkestada kuni 11. rasedusnädalani ja medikamentoosset e. tableti-aborti on võimalik teha kuni 9. rasedusnädalal. Naistenõuandlates on abordieelseks nõustamiseks eraldi vastuvõtt.
Parimat soovides,
dr.Katrin Seidelberg