Halb lõhn tupes 21.06.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures viimasel ajal tekkinud halva lõhna pärast tupes. Rasedusi ega aborte pole olnud, partner on sama, kasutan juba mitu aastat antibeebipille, suguhaiguste analüüsid korras, varem on küll esinenud tupeseent, kuid nüüd juba pikemat aega mitte; enesetunne on hea ja mingeid muid kaebusi mul peale selle halva lõhna ei ole. Millega võiks olla tegemist? Kas nt ravimid või kehakaalu muutused võivad ka tupes muutusi põhjustada? Võib-olla peaks tegema günekoloogi juures põhjalikumad uuringud? Või äkki on apteegis käsimüügis midagi, mis leevendaks või raviks seda probleemi?
Aitäh!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
ebameeldiva lõhnaga voolust põhjustav bakteriaalne vaginoos (BV) on väga sage probleem. BV all mõistetakse tupe mikrofloora häiret: tupes on ülekaalus anaeroobne mikrofloora ja laktobatsillide osakaal on langenud. Vaginoosi põhjuseid on palju, sealhulgas sage tampoonide ja pesukaitsete kasutamine, ravimid, stress jne. Sageli jääb põhjus ebaselgeks. Ravis kasutatakse metronidasooli ja klindamütsiini ( retseptiravimid). Probleemi leevendavad sageli ka käsimüügist saadavad piimhappebaktereid sisaldavad tupekuulid, millede valik on lai ( Gynolact, Vagisan, Ecovag jt.). Esialgu soovitangi teha nendega nädalane ravikuur ja kui probleem jääb püsima, pöörduda naistearstile, kes määrab juba antibakteriaalse ravi.
Et vältida BV kordumist, soovitan kasutada intiimpiirkonna pesemiseks vaid spetsiaalseid intriimpesu vahendeid, vältida igapäevast pesukaitsete kasutamist, võimalusel kasutada vähem tampoone. Aeg-ajalt soovitan teha profülaktilist ravi. Selleks sobivad kõik piimhappebaktereid sisaldavad preparaadid( nii suukauded probiootikumid kui tupekuulid).
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg