Raskustunne ja valu ristluu piirkonnas, häiritud urineerimine ja soolte töö 07.06.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Kõik sai alguse 19.märtsil 2012a.kui tekkis põletav tunne, tihedam urineerimine, tugev alaseljavalu ristluu piirkonnas. Kontrolliti uriini, vereproovi, põletikunäitajaid pole. Tehtud mais ka kompuuteruuring, diskide prolapsi ei ole. Aprillis lisandus ka soolte töös häireid. Kuidagi tunne, et ei tühjene korralikult, raskutunne sooltes, nagu vajuks midagi sinna, kord kõht kinni, kord lahti (mis perearst arvas, et võib olla rohtudest, ibuprofeeni pikaajalisest võtmisest).
Mais 2012 tehti konisatsioon (CIN2), vastuseks - kõik saadi kätte, kontroll 4-6 kuu pärast.
Olen sünnitanud 1 kord, 1999a. Tuleb mainida, et proovime juba üle 2,5 aasta jääda lapseootele, kuid ei õnnestu. Peale pillide ärajätmist iga kuu ovulatsiooni ajal suhteliselt tugev alaseljavalu. Oktoobris 2011 jäin rasedaks, kuid olin kõrges palavikus ja kaotasin lapse (ca 6-8 nädalat). Oli samuti tugev verejooks ning tugevad alaseljavalud umbes nädala jagu.
Küsimus selles, et kas võib olla tegu naisteprobleemiga? Tavaliselt menstruatsioonid pigem vähese verega, kuid suhteliselt pikad, alates määrimisest kuni lõpuni ca 8 päeva, ka rohkem vahel. Kuid praegu tuleb verd rohkem, ka vereklompe, tükke (nagu siis, kui lapse kaotasin, tuli samuti midagi taolist).
Lugesin nt. allavajest, endometrioosist, müoomist, suhteliselt sarnased sümptomid. Kuigi kõhuvalu nagu sellist ei ole. Pigem algas kõik põletusega sees, eriti urineerimisel, kuid ka niisama.
Mainin ka seda, et hakkas kõik pihta (19.märts ) peale suurt emotsionaalset pinget, suurt tüli, nuttu, ka füüsilist pingutust.
Käisin ka kirurgi vastuvõtul, kes arvas, et tegu on õndravaluga. Kuid olen määrinud kreeme, söönud ibuprofeeni, võimelnud, ikka suht sama, põletav valu ristluu piirkonnas, vahel tunda, et lööb rohkem paremale poole välja. Õhtuks valutab rohkem, ka öösel ei lase enamasti magada. Kas tõesti võib õndravalu kesta nii kaua. Perearst seisukohal, et võiks tegu olla naisteprobleemiga.
Vahepeal oli ka väike palavik 37-37,2 umbes kuu-poolteist, nüüd palavik korras. Kuid peale valu seljas on veel isutus, pea käib vahest ringi, iveldab. 2,5 kuuga olen kaotanud 3 kilo, kuna söögiisu pole. Tegelikult ka rinnas avastasin nagu väikseid pinnapealseid sõlmikesi, ka kaenlaalt sõlmekesd, kõvad, mõlema kaenla alt, kui nüüd käisin konisatsioonijärgest veritsust kontrollimas, küsisin, arst vaatas peale ja arvas, et higinäärmed, ja rinnas ongi ebatasane pind, kuid võib saata ka ultrahelisse.

1. Kas võib tegu olla naistehaigusega?
2. Panin aja kõhukoopa ja vaagna ultrahelisse, kas see näitab ka võimalikku haigust naisteasjade poole pealt?
3. Kui minna naistearstile, mis uuringud, proovid võiks teha, et jõuda selgusele, et seda valu ei põhjusta mõni naistehaigus?
4. Kas selliseid asju võib põhjustada ka kilpnäärme talitluse häire?

Tänan Teid vastuse eest. Sooviksin saada nõu ning ka peaks saama korraliku läbivaatust, kuna see valu ja teised tunused segavad igapäevast elu ja töövõime langeb.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Olete ise juba põhjaliku eeltöö teinud,et selgitada diagnoosi,see ,et peale pillide ärajätmist on suhteliselt tugev alaseljavalu,viitab ovulatootsetele menstruatsioonitsüklitele,See,et varem valutud menstruatsioonid on muutunud valulikuks,viitavad tavaliselt mõne suguorgani haigusele.Düsmenorröa sümptoomiks on krampjad alakõhuvalud,mis võivad kiirguda selga ja reide.Esinevad ka üldnähud,nagu iiveldus,oksendamine,kõhulahtisus.peavalu ja närvilisus,Tänapäeval on teada,et düsmenorröa on prostaglandiinide põhjustatud haigus.Kuna düsmenorröad esineb üldiselt üle 30 aasta vanustel naistel,siis tuleb kindlasti uurida endometrioosi,adenomüoosi ja submukoosse emakamüoomi suhtes
Seega oleks vaja teha emakakaelast tsütoloogiline uuring,nädal enne mentruatsiooni endomeetriomi uurig,vajadusel hüsteroskoopia ja ultraheli uuring.
Kilpnäärme talitluse häiretega kaasneb naistel tihti veritsemist,nii et TSH määramisest võib olla abi.Edu soovides,Maie Väli