genitaalherpes 31.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mure oleks mul järgmine. Möödunud suvel kohtasin meest, kellega me nüüdseks oleme korduvalt ka intiimvahekorras olnud. Algus kasutasime kondoomi, siis otsustasime, et omavahel me sellest loobume, sest mina tarvitan rasestumisvastasid tablette ja haigusi justkui karta ei ole. Läks mingi kuu mööda ja ta teatas, et on haige, et tal on herpes, seekord küll huultel, kuid eelmine kord oli mujalegi läinud....!? Kohkusin, sest tean, et herpes on nakkav. Aga lohutasin ennast, et eks me siis kui haigus ägeneb võime ju kondoomi kasutada ja ohtu pole. Hiljem alles lugesin, et nakkusoht jääb alles ka siis, kui haigus otseselt avaldunud pole. Kas ma peaksin nüüd arvama, et olen samuti viirusekandja? Olen väga mures. Kas peaksin tulevikus kõiki partnereid sellest teavitama? Oleksin väga tänulik kui leiaksite võimaluse vastata.

Tänades Krista.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Krista.

Seda , kas olete nakatunud genitaalherpesesse või mitte saate teada, kui annate veeniverest analüüsi ( saatekirja annab naistearst või perearst ). Esmasherpese avaldumine on tavaliselt (valusa) villilise lööbega, kuid võib mõnikord olla ka ebatüüpiline ainult üksiku koldena, mis võib ka tähelepanuta jääda. On aga võimalik, et Te polegi nakatunud, sest kuigi on teada, et genitaalherpes (HSV 2) võib olla nakkav ka inaktiivses vormis, ei pruugi huuleherpes (HSV 1) seda olla. Huuleherpes võib anda ka lööbe genitaalidel (suuseks). Isegi siis kui olete genitaalherpesesse nakatunud on võimalik, et haigus ei avaldu Teil kunagi .Tõenäosus, et Teil tekib lööve on 1:5.

Selleks ,et kaitsta ennast ja oma partnereid haiguste eest soovitan kasutada kaitsevahendeid.

Lugege ka samas portaalis olevat raamatut seksuaalsel teel levivatest haigustest (esilehel).

Tervitades Aire Sekavin