Valulik seksuaalelu 11.04.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Alustan algusest. Olen 23aastane noor naine. Oma süütuse kaotasin 16aastaselt oma tolleaegsele partnerile. Esimest korda oli valus nagu ikka, samuti ka teine, kolmas ja neljas. Paremaks ei muutunud midagi, kogu aeg oli ebamugav, valus, hõõrdumistunne tupes. Pöördusin arsti poole, öeldi, et liiga kiirelt ei tohi suguühtega alustada, eelmäng peab olema piisavalt pikk ning kui siiski ei aita, võtke appi lubrikandid. Sai proovitud kõike seda, kuid ei midagi. 3 aastat hiljem läksime lahku. Sellest ajast saadik on mul olnud 2 partnerit ning seks on olnud sama, valulik, hõõrdumistunne jne. Nüüd leidsin omale mehe, täpselt sellise, nagu kogu aeg unistanud olen, kuid seksist ma absoluutselt mõnu ei tunne. Tunnen, et olen oma probleemiga ihuüksinda ning ei oska kuhugile sellega pöörduda. Mul esineb pidevalt tupepõletik, 3 korda olen haiglas olnud munasarja-ning emakakaela põletikuga, naistearsti külastan regulaarselt, vahel ehk liigagi regulaarselt. Pidevalt on tupes ning selle ümber valulikkus, kipitus, põletustunne. Vahel on valus pissida, siis jälle iseenesest järsku enam ei ole, vahepeal valutab alakõht, siis mingi hetk jälle enam ei valuta. Vahepeal tunnen, et mul on kõik naistehaigused, mis vähegi võimalik ning kõik põletikud ja valulikkused allpool on kroonilised. Peale iga arstil käiku leitakse mul mingi põletik või seen vms. Ma tunnen juba hirmu peaaegu iga päev tuleva õhtu ees, sest kardan, et mu elukaaslane üritab minuga seksida. Meie intiimelu on praktiliselt olematu. Üksinda olles ning temale mõeldes tunnen, kuidas olen erutatud ning eelmängu ajal tunnen ka, et olen valmis, kuid nii kui seksiga pihta hakkame, on blokk ees, kõik asjad on peast pühitud ning tekib paaniline hirm, et jälle on valus, ei mingit mõnu jne.Tunnen, kuidas meie kooselu kannatab selle all ning see ei ole ju normaalne, et 23aastane naisterahvas pole seksist veel kordagi mõnu tundnud. Olen valmis tegema kõike, proovima kõike ning igasugune nõu on teretulnud. Ei oska kuhugile pöörduda, kellegagi rääkida. Ette tänades: K.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud K.! Probleemi nimetus on düspareuunia. Teie vanuses peaks günekoloogi külastama profülaktiliselt kaebuste puudumisel 2,5 aasta järel. Väga soovitav on vaktsineerimine genitaalkondüloome ja emaka kaela vähki põhjustavate viiruste vastu.
Ise saate osta apteegi käsimüügist: intiimpesuvahu Multi-Gyn FemiWash, Klotrimasool kreemi, mida võiks koos partneriga määrida peale vahekorda, Liquigeli, mida määrida tupe esikule enne vahekorda. Tupeseene vastu on käsimüügis uus FloraPlus.
Suure tõenäosusega vajate hoopiski seksoloogi abi: Tallinnas dr. Rammul, www.rammul.ee. Valusündroomidega tegeleb edukalt psühholoog Meelis Sütt. Seksuaalnõustajate kohta uuringe infot Eesti Akadeemilisest Seksoloogia Seltsist, www.seksoloogia.ee. Vajate elustiili ja toimetuleku nõustamist ja paarinõustamist.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt