Pidevalt kestvad päevad 22.02.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Võtsin 10 aastat pille Jeanine ning lõpetasin nende tarvitamise oktoobri alguses. Esimesed 3 kuud oli kõik normaalne, tsükkel regulaarne ning mingeid muutusi organismis ei esinenud. Jaanuari alguses kolisin välismaale ning sellest ajast saati on tsükkel täiesti sassis. Jaanuari esimesel nädalal olid päevad nii nagu pidi, kuid pärast nädalast pausi hakkasid need uuesti ning kestavad siiamaani. Vereeritus on küll märgatavalt väiksem kui tavaliselt päevade ajal ning värvus tumedam, kuid siiski ilma tampoonita olla ei saa. Samuti on näonahk väga halvaks läinud.
Alguses mõtlesin, et tegu on keskkonnavahetusest tekkinud stressiga, kuid nüüd on päevad kestnud peaaegu 1,5 kuud.
Millest võib see tuleneda ja mida peaks tegema, et tsükkel korda saada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kuna võtsite pille pikka aega, siis võib regulaarse tsükli taastumine võtta aega, seda enam, et lisaks pillidega lõpetamisele vahetasite ka elukeskkonda. Sellise elumuutusega kaasneval stressil on samuti oma osa tsüklihäirete tekkel. Kui 10 aastat tagasi enne pillidega alustamist oli tsükkel aeg-ajalt ebakorrapärane, siis võivad tsüklihäired taas korduda. Näonahk muutub rasusemaks, kuna pillidel oli näonahale soodne toime.
Selline ebakorrapärane veritsus on tavaliselt seotud hormoonaalsete muutustega ja kõige paremini aitavad tsüklit reguleerida pillid. Pika veritsuse peatamiseks sobivad nii kombineeritud pillid kui ka progestiinid.
Võimalusel pöörduge naistearsti poole. Kui see pole võimalik, soovitan paari järgmise kuu jooksul võtta pille, alustama peaks peale määrimise perioodi algava menstruatsiooni esimesest päevast.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen