Valu rindades ja kaenla all 26.01.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Juba umbes 1,5 a on rinnad valulikud olenemata päevadest. Viimasel ajal mingi 2-3 kuud on hakanud rinnad ka valutama. Valu pole tugev, kuid on selline pidev tuimapoolne ja vahel lõikab nagu noaga rinnast läbi. Valusid on rohkem vasakus rinnas ja lisaks sellele on hakanud valutama ka vasaku kaenla all ja katsudes on päris valus. Valu kiirgab ka vasakusse külge ja kätte. Vasak käsi on kuidagi nõrk ja öösel "sureb" vahel ka ära. Perearst ütles, et kaenlaalused lümfisõlmed suurenenud pole, aga selle valu kohta ei osanud ta midagi öelda. 2011 juulis käisin ka mammograafias, kuna paremas rinnas oli mingi tükk. Lisaks tehti ka UH ja kõik oli korras. Kaks korda on tehtud ka hüsteroskoopia emakakaela polüüpide eemaldamiseks. Pool aastat tagasi paigaldati Mirena. Naistearst hetkel saatekirja mammograafiasse ei anna, kuna nii kiiresti ei saavat midagi pahaloomulist tekkida. Ise olen aga väga mures, kuna olen kuulnud arste rääkivat, et vähk võib tekkida ka väga-väga kiiresti. Kas peaksin pöörduma ehk tasulisse mammograafiasse või pole muretsemiseks põhjust? Unustasin veel lisada, et mõni kuu tagasi tekkis ka vasakusse põlveõndlasse selline pehme valutu padjakene, mille kohta perearst ei osanud samuti midagi öelda. Olen 40-aastane.Teid ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Selliste kaebuste puhul on esmalt vajalik teostada kliinilise vere analüüs oma perearstil, mis saan aru, on tehtud, et välistada lümfihaigused jm. Kuna mammograafia ja rinna ultraheliuuring oli korras, siis kaebuste püsimisel võiks neuroloog oma arvamuse öelda, et välistada karpaalkanali sündroom jm. Kaebused ei ole tüüpilised rinnavähile ja uuringud on tehtud. Kaebused võivad olla põhjustatud kollakeha hormooni liiast, mis on seotud ESS ehk emakasisese hormonaalse süsteemiga.
Enda rahustamiseks võite pöörduda ise laborid.ee ja ise tasudes paluda teha uuringu veeniverest rinnavähi onkomarkerile. Kui ka see on korras, siis ostke apteegi käsimüügist Agnucaston tilgad, tarvitage hommikuti 40 tilka.
ESS Mirena tuleb väljutada täpselt 5 aasta pärast või varem. Kollakeha (lisa) hormoon põhjustabki PMS -premenstruaalsündroomi sarnaseid kaebusi. Selle leevendamiseks on apteegi käsimüügis tabletid Prefemin.
40-aastaselt pidite saama ka PAP sõeluuringu kutse:
http://haigekassa.ee/ennetus
Koos vastusega naistearstile. Naistearstil peaksite käima 2,5 a. järel. Nüüd 42,5. Siis 45 jälle PAP sõeluuring, enne Mirena väljutada ja koos PAP sõeluuringu vastusega jälle naistearstile.
Ärge asjatult (ette) muretsege. Nautige elu.
Rõõmu soovides, G.Litter, naistearst.ee Piritalt-Maarjamäelt