Ebameeldiv lõhn tupes 15.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen mures- nimelt oli elukaaslane (kindel partner juba viimased 5-6 aastat) suvel pikalt kodust ära. Pärast seda temaga vahekorras olles tunnen imelikku lõhna. Nagu äkki spermal oleks selline imelik lõhn juures. Olen läinud ennast kohe pärast pesema, aga nüüd pese palju tahad- ei lähe see imelik lõhn ka minu küljest minema. Üldiselt olen suguelundite hügieeniga hoolas ja lihtsalt mustuses asi olla ei saa. Mäletan, et vahel on tekkinud imelik lõhn ka tupeseene ajal. Nüüd aga ei sügele midagi, ei valuta, ei puneta, ei paisteta, aga lõhn on. Elukaaslane suvel vahepeal väitis, et tal lõi herpes välja. Kas peaksin muretsema-et olen mingi suguhaiguse mehe kaudu omale saanud? Voolus on ka, aga ei midagi ülemäära hirmsat või suurt.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kõige sagedamini on halvalõhnaline voolus seotud bakteriaalse vaginoosiga. Vaginoosile iseloomulik ebameeldiv lõhn on eriti tugev just vahekorra järgselt. Bakteriaalne vaginoos on tupe mikrofloora häire, mille korral on tupe normaalne keskkond häiritud ja ülekaalus on erinevad bakterid, mis põhjustavadki valvalõhnalist voolust. Sage pesemine ei tee olukorda paremaks. Soovitan esialgu tupe raviks kasutada MultiGyn Actigeli. Samuti soovitan aeg-ajalt profülaktiliselt kasutada laktobatsille sisaldavaid tupekuule (Gynocaps, Gynolact, Ecocililin jt.) Bakteriaalne vaginoos võib esineda samaaegselt koos kandidoosiga (tupe seenpõletik) või sugulisel teel levivate haigustega. Seetõttu soovitan ka vastavad testid naistearsti juures ära teha.
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seemen