Määrimine pillide ajal ja emaka põletik. 04.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen kasutanud Harmineti pille kolm ja pool kuud ilma 7päevaste pausideta. Mingisuguseid kaebusi olnud pole, kõik on sujunud kenasti, kuni eilseni, mil hakkas määrima. Kas see on tingitud sellest, et pole teinud pause ja nüüd keha nõuab seda? Kas ma peaksin tabletilehe, mis mul praegu poolik on lõpuni võtma või kohe pausi tegema? Kas see pausi mitte tegemine võis mu tervisele midagi halba teha ?

Teiseks mureks on veel see, et käisin kevadel naistearsti vastuvõtul ja mul avastati punane laik emakal. Peale testide tegemist selgus, et tegu on mingi põletikuga. Peale seda jäi aga arst puhkusele ja siis sõitsin juba ise ära. Selle sama visiidi käigus avastati ka seenviirus, mille ilusti välja ravisin. Kas see põletik ei võinud olla tingitud sellest seenviirusest? Sest mingisuguseid tervislikke kaebusi (valu, ebameedivust vms) mul peale seenravi enam pole. Kui see põletik veel alles peaks olema, kas võib tekkida tõsisemaid tüsistusi (nt et ei saa kunagi rasestuda), kuna kohe ei ravinud? Kas see määrimine ja põletik võivad olla omavahelises seoses?

Panin ka arstiaja nüüd, kuid kas saan sinna üldse minna kui määrib (kas arst saab teste võtta vms)?
Olen tõsiselt mures.

Ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 21-aastane. Kas tarvitate antibeebipille Harmonet?
Kirjelduse järgi jääb mulje, et tuleks tabletileht lõpetada ja teha 7-päevane paus. Edasi tarvitage antibeebipille ikka skeemi 21+7 järgi, kalendrisse märkige 7 tabletivaba päeva. Antibeebipillide tarvitamise ajal ei toimu ovulatsioone ja emaka limaskest muutub üliõhukeseks.
Emaka kaelal avastati limaskestamarrastus. Kui analüüsid emaka kaela vähile (PAP testid) ja urogenitaalsele klamüdioosile on negatiivsed, siis on väga soovitav vaktsineerida end inimese papilloomiviiruste ohtlike tüvede vastu, mis põhjustavad emaka kaela vähki, HPV, vt. www.hpv.ee.
Tupeseene ravimid on käsimüügis: Klotrimasool kreem ja FloraPlus. Enamikel antibeebipillide tarvitajatel ägeneb aeg-ajalt tupeseene infektsioon. Kas mõtlesite HPV viirust? Kas olete uuritud HPV viirustele? HPV uuring ei ole vajalik, kui PAP test on korras. Vajalik on vaktsineerimine kõrge vähiriski viiruste vastu. Määrimise puhul tuleb välistada soovimatu rasedus ja sugulisel teel levivad haigused.
Määrimine ei sega analüüse. Kuna teil on hulgikaebused ja hulgiküsimused, siis on korduv nõustamine väga vajalik. Et muret vähendada on väga oluline on vaktsineerimine.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt