Esimene menstratsioon 30.08.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist. Tütrel algas esimene menstratsioon 21. augustil ning 26. andis juba lootust, et hakkab järgi andma, kuid päeva pärast võttis justkui uue hoo sisse. Eritus on olnud suur ja hüüvetega - tükkidega esimesest päevast peale. 30.aug. on eritus endiselt suur, kuid lapse sõnul vähem tükke ja eritust kui alguses. Laps on hädas ja mina mures, sest tüdruk ei julge ennast enam liigutadagi - sidemed ei jõua nii palju koguda ning eritis pressib välja. Kõhuvalu ja minestustunnet lapsel ei ole, küll valutas 28. õhtul pea, mis ühe valuvaigisti kaasabil hommikuks kadunud oli. Kuidas saaksin oma lapse olukorda leevendada? Endal ja vanemal tütrel sellist probleemi ei mäleta (mõlemal algusest peale tsükkel korrapärane ning lõppeb määrimisega hiljemalt 7. päeval). Küsimused järgmised: kas on lootust, et järgmised tsüklid on rahulikumad; hetkel ei tundu nn "nagu emal nõnda tütrel" kehtivat, kas pean lastegünekoloogi juurde igaks juhuks aja kinni panema - ooteaeg ca 3-4 kuud; kuidas saada laps sellel ajal minimaalseltki liikuma, kui usaldus sidemete verdpidavuse kohta kadus esimese läbilaskmisega?
Laps on pikk ja kõhna, tegeleb aktiivselt spordiga ning läheb 7. klassi. Kui järgmised kuupuhastused sama rasked on, pean arvatavasti lapse koolist 3-4 päevaks koju jätma, kui mingit abivahendit ei ole. Ämma jutust selgus, et temal on eluaeg hullumaja olnud ning püsiski iga kuu mõned päevad koolist eemal. Kas võib abikaasa geneetika kaudu nüüd lapsel sama ees oodata?

13.a tüdruku ema
E.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud E.! Probleem on üsna tavapärane. Peab teie peresuhteid kiitma, et olete tütre intiimprobleemidega hästi kursis. Hetkel peaksite emana säilitama rahu ja soovitama märkida kõikide menstruatsioonide esimesed päevad kalendrisse. Broneerige lapsele aeg perearstile, et kontrollida kliiniline veri ja veresuhkur. Arstiga on terviseprobleemidest tunduvalt lihtsam rääkida.
Suure tõenäosusega suunab perearst tütre lastegünekoloogile, eriti kui hemoglobiini väärtus on madal ja on tegemist kehvveresusega. Peamine konsultant on lapse perearst, vajadusel suunab perearst lapse eriarstile: kas lastearstile või lastegünekoloogile. Lastegünekoloogid võtavad vastu IT Keskhaiglas ja LTKH. Kaasajal on kõik abivahendid olemas ja elukvaliteet tunduvalt parem. Sisendage tütresse positiivsust oma naiselikust arengust ja elurõõmu oma viljakusest.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt