Menopausiga kaasnev probleem seksuaalelus 13.07.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Poolteist aastat tagasi lõppesid mul menstruatsioonid. Seoses menopausiga on aga tekkinud selline probleem, et seksuaalvahekord on sisuliselt võimatu, lihtsalt nii valulik on. Käisin eelmisel aastal naistearstil ja seal selgitati, et see on seotud limaskestade õhenemisega. Olukorra muudab minu jaoks raskemaks ka asjaolu, et seoses keisrilõigetega pole ma loomulikul teel sünnitanud ja tupp on venimata ning kitsas. Hormoontablette minu arst eriti ei soovitanud, sest muude ebamugavustega (kuumahood) tulen siiski toime ja pealegi on mul ka müoom (ei ole siiani vajanud kirurgilist sekkumist). Pealegi ei lahendavat süsteemne ravi minu probleemi. Nii palju sain abi, et kirjutati välja vaginaaltabletid Vagifem (25 mikrogrammi östradiooli). Esimesed kaks nädalat tuli seda kasutada iga päev, hiljem 2 x nädalas. Esimesed kaks nädalat oli olukord hea, kuid väiksem kogus (2 x nädalas) ei ole siiski piisav, sest vahekord oli küll vähem, aga endiselt valulik. Eriti tundlik on just tupe algus, kuhu nähtavasti tablett ei mõjugi. Olukord on keeruline, sest olen abielus ja juba 50-stena puudub meil praktiliselt seksuaalelu sel põhjusel, et minul on talumatult valus ja ebamugav. Günekoloogilises mõttes on mul kõik korras. Antud olukorras ei ole abi tavalistest libestitest. Ja muidugi olen valulike kogemuste pärast ka krampis, ei julgegi enam vahekorda astuda ja väldin selle hirmus füüsilist lähedust. Siit ka minu küsimus: kas on veel mingeid ravimeid või kreeme, millest oleks abi? Viimati ei pakkunud mulle arst midagi rohkemat välja ja ma ei ole selle probleemiga tagasi ka läinud, sest tundus, et midagi rohkemat polegi teha. Aga ehk siiski?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Paluge oma arstil (seda võib välja kirjutada ka perearst) kirjutada retsept Linoladiool N kreemile.
Cr.Linoladioli N 0,01% 50,0.Selle kreemiga määrige igal õhtul väliseid suguelundeid,eriti tupe sissekäiku.Kreemiga on kaasas ka aplikaatorsüstal.Tõmmake süstlasse ca 2 cm kreemi ja viige seda tuppe 1-2 korda nädalas.Enne suguühet määrige tupe sissekäiku selle kreemiga ja suguühe muutub päev-päevalt talutavamaks.
Edu soovides,Maie Väli