Kondüloomid? 30.06.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Umbes aasta tagasi tekkisid tupeava kõrvale mõned väikesed punnid, palja silmaga polnud neid väga näha, kuid peale vahekorda tekitasid need mulle mõnikord valu ja suurenesid. Seejärel kadusid mõneks ajaks. Pool aastat tagasi ilmusid need tagasi ja näsataolisi või sünnimärgi moodi moodustisi on tekkinud ka normaalsele nahale (mitte limaskestale) häbemel. Viimased 4-5 kuud pole enam vahekorras olnud ja need moodustised pole mulle valu tekitanud. Kuid neid tundub juurde tekkivat ja olen mures, et need võivad hakata tulevikus seksuaalelu segama. Varem polnud ma teadlik, et tegemist on haigusega, arvasin et need on midagi sünnimärgi taolist, kuid kuna need ära ei kadunud poole aasta jooksul, siis lugesin infot, et tekitab viirus ja see on suguhaigus. Kuid olen olnud vahekorras ainult püsipartneriga (8 aastat) ja mitte kellegi teisega pole seksuaalseid kontakte olnud. Temal mitte mingeid kaebusi polnud, seega ei osanud kahtlustadagi, et ta võiks haige olla. Samuti kasutasime viimased 2 aastat alati kondoomi, kuna loobusin sel ajal pillide kasutamisest. Viimati käisin arsti juures umbes 2,5 aastat tagasi ja siis tehtud testidest ei avastatud papilloomviirust, alati oli kõik korras. Peale seda kasutasime alati kaitsevahendit. Kui suur on tõenäosus, et olen nakatunud hoolimata kindlast partnerist ja kaitsevahendi kasutamisest? Kas näsad võivad olla millestki muust tingitud ja ehk ei olegi tegemist suguhaigusega? Juhul kui olen siiski nakatunud ja näsad on kondüloomid, kas peaksin üldse seksi vältima (uue partneriga) kuni need on ravitud või on kondoomi kasutades võimalik partnerit mitte nakatada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
vulval olevad näsajad moodustised pole suure tõenäosusega HPV-st põhjustatud kondüloomid, kuna HPV on negatiivne ja Teil on üks ja kindel partner. Arvan, et muretsemiseks pole põhjust, mitte kõik näsataolised moodustised nahal pole kondüloomid. Arst saab läbivaatusel öelda, millega tegu.
Parimat soovides,
Katrin Seemen