Leiomüoom 28.02.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul leiti vaginaalse ultraheli käigus emaka submukoosne leiomüoom, suurusega 11mm. Millegipärast suunati mind aga edasistele uuringutele. Miks nii väikese müoomiga tehakse sonohüsterograafia? Ma kardan kangesti igasuguseid taolisi protseduure ega saa aru, kas minu diagnoosiga on siis mingi halvaloomulisuse kahtlus. Arst midagi ei kommenteerinud, kuigi küsisin. Mingeid sümptome ma ei tundnud, ka ei ole menstruatsioonid vererohked või olen ma sellistega harjunud. Igatahes pole tekkinud aneemiat, raua varud normaalsed ja Hg 120 -126. Uuringule saan alles kuu aja pärast ja nüüd muretsen väga, et miks mind sinna suunati, et kas siis on vähi kahtlus. ipatsiendist vaatasin, et diagnoosiks oli emaka submukoosne leiomüoom (D25,0) , uuringu saatekirjal oli see aga küsimärgiga. Mida see submukoosne leiomüoom tähendab ja mille poolest erineb teistest? Arst ütles niipalju, et tuleb täpsemalt uurida, kuna on limaskestas.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Submukoosne emakamüoom kasvab emakaõõne sisse,ühinedes vahetult endomeetriumiga ja põhjustab tavaliselt emaka verejookse.Ka endomeetriumi polüüp või endomeetriumi hüperplaasia suurendavad menstruaalvere hulka.Endomeetriumi ehitust saab paremini hinnata hüsterograafial.Näiteks kui on tegemist endomeetriumi polüübiga,saab seda eemaldada protseduuri käigus.Kuna saatediagnoos oli küsimärgiga,siis niisugune uuring toob diagnostiliselt kõige rohkem selgust. Edu soovides,Maie Väli