Adenomüoos 01.04.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 20 aastane 2 lapse ema ( lapsed 3.a ja 1/2 aastane). 4 kuud peale teist sünnitust diagnoosis arst mul adenomüoosi. Ka arstid oli üllatunud sellise diagnoosi üle, sest tavaliselt esineb see haigus vanematel naistel. Mis võib olla selle põhjuseks? (kas vanus, 2 rasedust liiga lühikese aja jooksul?) Haigusi ja põletikke ei ole põdenud. Kas see haigus võib põhjustada lastetust? Kas on selle vastu konkreetset ravi?

Tänan.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Adenomüoos on haigus, mille puhul emaka limaskesta sopised või saarekesed asetsevad hüpertrofeerunud emaka lihase sees. Haigus on üsna tavaline- 15% naistest areneb 35-50 eluaasta vahel emaka seina adenomüootilisi muutusi. Haiguse tekke põhjusi päris täpselt ei teata, arvatavalt on selleks hormonaalsed faktorid. Tavalisteks kaebusteks selle haiguse korral on valulikud ja vererohked menstruatsioonid ,aga umbes 30-40 % patsientidest võivad kaebused ka puududa. Nii noorel naisel , kui Teie on ravi ,kas äraootav või sümptomaatiline. Rasestumisvastaseks vahendiks on sobivad pillid ja hormoonspiraal - mõlemad vähendavad ka veritsuse hulka. Valude vähendamiseks sobivad mittesteroidsed põletikuvastased vahendid (Clotam, Ibuprofen, Diclophenac jt.), mida tuleks hakata kasutama juba paar päeva enne oodatavat menstruatsiooni ja vajadusel jätkata ka menstruatsiooni ajal. Tavaliselt adenomüoos üksi lastetust ei põhjusta. Adenomüoos võib olla aga 15 % juhtudest samaaegselt endometrioosiga, mis võib põhjustada lastetust.