hormonaalravi 18.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, doktor. Mul on opereeritud dermoidkasvaja (vist sai õigesti) tagajärjel välja kõik nn. naiste asjad.Kuna tegemist polnud vähiga, siis ainuke ravi, mis määrati on CLIMARA plaaster.Olen alles 36 aastane. Kui kaua peaksin seda ravi jätkama? Kas näiteks 10 aasta pikkune ravi ei mõju ebasoodsalt organismile?Tean, et on hulgaliselt kasulikke ja vajalikke mõjusid, aga siiski.Kas südametegevuse kiirenemine ja rütmihäirete süvenemine võivad olla seotud antud raviga?Olen korralikult kasutanud, üks kord oli kahenädalane vahe ja siis tundus, et kaebused südame poolt vähenesid.Kuidas ja kes uuriks,kas nende vahel võiks olla seos?

Ette tänades. Merike

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Merike.

Climara plaaster on määratud Teile , et säilitada Teie organismis östrogeeninivoo. Östrogeenil on aga naise organismis rida olulisi rolle. Ravi võite jätkata ka 10 aastat . Oluline on teada, et hormoonasendusravi tehes oleks vajalik kontrollida oma rindu. Mammograafiale suunab kas perearst või naistearst.

Oma südamehaigust peaksite kontrollima eelkõige südamearsti juures. Hormoonasendusravi ei peaks tekitama südamekaebusi. Teie südamearst oskab aga Teile kindlasti anda ammendava vastuse.

Tervitades Aire Sekavin