Valus vahekord 10.12.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on selline probleem, et partneriga vahekorras olles on valus, eriti esimene sisenemine (isegi libestuskreemi kasutades)-muid nähtusi ei tähelda. Alguses mõtlesin, et asi on Nuvaringides (kuna Evra plaastritega mul tekkis poole aasta kasutamise järel allergiline reaktsioon-plaastri alt läks punaseks ja sügeles, siis pidasin aasta aega vahet ja hakkasin seejärel kasutama Nuvaringe, kasutasin neid 5 kuud), kuid kui lõpetasin Nuvaringide kasutamise ära(2 nädalat tagasi), ei muutunud ikkagi midagi ja endiselt on valus vahekorda alustada. Uus partner on olnud 3 kuud, eelmine partner oli 2 aastat. Naistearstil käisin viimati juulikuus, testid korras. PAP-testiga on juba aastaid natuke probleeme olnud (vahel rohkem, vahel vähem, kuid mitte kunagi kriitiliselt). Uuesti pean PAP-testi minema tegema jaanuaris. Sooviksin siis teada, et milles probleem võib olla, kas peaksin minema uuringutele vms? Ette tänades, K.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
valulik vahekord on sageli seotud suguteede põletikuga (kõige sagedamini seenpõletikuga , kuid ka teiste põletikega, näiteks klamüüdiaga ). Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine on samuti üks vahekorra valulikkuse põhjusi. Pillide, tuperõnga või plaastri kasutamisega on seotud mitte piisav märgumine vahekorra ajal. Sellisel juhul on abi enamasti libestusgeeli kasutamisest. Esialgu soovitan pesta 1- 2 korda päevas intiimpesugeeliga ja 2 korda päevas tupe sissekäiku määrida Clotrimazol-salvi ning vahekorra ajal kasutada MultiGyn Liquigeli. See geel on hea libesti kui ka hea vahend tupe normaalse niiskuse saavutamiseks. Kui nende vahendite (kõik apteegi käsimüügis) ei anna efekti, siis pöörduge naistearsti vastuvõtule.
Kõige paremate soovidega,
Katrin Seemen