Ebaregulaarne tsükkel ja soov rasestuda 20.11.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 26-aastane sünnitanud naine. Esimene laps on 1 aasta ja 4 kuud vana ning oleme juba pikalt soovinud teist last saada. Aborte ega raseduse katkemisi pole olnud.

Minu tsükkel on alati väga ebaregulaarne olnud. Alates paarist kuust kuni aastase pausini välja. Olen korduvalt beebipillide võtmise lõpetanud ning sellele on alati vähemalt aastane paus järgnenud. Varasemalt olen erinevate günekoloogide juures käinud, aga ükski neist pole selles midagi imelikku leidnud. Otsest ravi peale beebipillide pole kunagi määratud.

Esimest korda rasestusin nii, et lõpetasin beebipillide võtmise 2007. aasta oktoobris ning esimesed (ja viimased) päevad olid 2008. aasta oktoobris. Novembri lõpus oli rasedustest positiivne. Nagu ma aru saan, siis meil lihtsalt vedas õige päevaga.

Toitsin last rinnaga 1 aasta ja 3 kuud. Lõpetasin rinnaga toitmise kuu aega tagasi. Selle aja jooksul ei toimunud kordagi menstruatsioon. Veidi enne rinnaga toitmise lõpetamist hakkasin igapäevaselt ovulatsiooniteste tegema. 10. novembril oli esimest korda test positiivne ja 11. novembril teist korda. Ühtlasi tundsin 11. novembril paremas munasarjas mõne tunni jooksul meeletut valu. Arvasin, et toimus ovulatsioon. Vahekorras olime nii 10.-l kui ka 11.-l.

18.-l novembril külastasin uut naistearsti, kes kuulas mu "eluloo" ära ning ütles, et ilmselt toimubki mul OV vaid paar korda aastas. UH-s ta kollaskeha ei näinud. Ütles vaid, et limaskest on väga paks. Võimaliku raseduse välistas. Ühtlasi kirjutas ta välja duphastoni kuuri (60 tbl). Samas ütles, et kuna alles lõpetasin rinnaga toitmise (kuigi viimased 3 kuud andsin rinda vaid 1 korra ööpäevas), siis ootaksin duphastoni võtmisega detsembri lõpuni. Kui selle aja jooksul menstruatsiooni ei esine, siis hakkaksin alates jaanuarist duphastoni võtma (1 tbl päevas, 10 päeva ja arvestades, et esimese tableti võtan tsükli 15.-l päeval). Kui menstruatsioon esineb varem, siis hakkaksin duphastoni varem võtma. Peale teist menstruatsiooni kutsub ta mind tagasi "et vaadata seda ovulatsiooni asja". Ma ei saanudki aru, mida see täpselt tähendas.

Mind aga jäi kogu see jutt painama. Nagu minu märkmetest näha on, ei ole mul tsükkel isegi pillide võtmise ajal kuigi regulaarne olnud. Kui pille pole võtnud, esineb menstruatsioon (ja seega heal juhul ka ovulatsioon) vaid 1-3 korda aastas. Nagu ma lugenud olen, siis duphaston ei mõjuta iseenesest kuidagi OV toimumist. Kas see vastab tõele? Kui jah, siis kas peaksin arstilt küsima, et ta määraks ikkagi ka ravi OV toimumiseks? Duphaston peaks ju vaid menstruatsioonid regulaarseks muutma. Mingeid hormoonanalüüse ta minult ei võtnud. Olen täiesti veendunud, et menstruaaltsükkel ei taastu ise vähemalt enne poolt aastat. Niisiis tundub, et peaksingi ootama jaanuari kuud ja siis sealt edasi märtsi kuud, mil alles hakatakse vaatama, kas OV toimub või ei, kuigi arstile on ju päevselge juba praegu, et ei toimu. Mida Teie soovitaksite ning kas minu uue arsti tegevuskava tundub Teile mõistlik?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
peale imetamise lõpetamist taastuvad ovulatoorsed tsüklid enamasti juba 1-2 kuu jooksul. Kuna ultraheli uuringul oli emaka limaskest paks, siis on oodata peatselt menstruatsiooni või positiivset rasedustesti. Kui menstruatsioon järgmise nädala lõpuks pole alanud, soovitan teha rasedustesti. Ma ei välista raseduse võimalust, ovulatsioonitest oli ju positiivne! Kui menstruatsioon algab, soovitan alustada Duphastoniga ja võtta seda 1 kord päevas 16.-25. tsükli päeval. Duphastoniga ravi aitab tsüklit reguleerida, munaraku küpsemist see ei mõjuta. Ovulatsiooni esilekutsumiseks on spetsiaalne raviskeem Seropheniga, kuid selle kasutamisega pole põhjust kohe alustada.
Minu soovitus on praegu teha ovulatsiooni teste 3-4 kuu jooksul või ultraheli uuring tsükli 12.-14. päeval ovulatsiooni hindamiseks munasarjas. Kui ovulatsioone tsükkel ei taastu, siis soovitan ovulatsiooni esilekutsumiseks ravi Seropheniga.
Lugupidamisega,
Katrin Seemen