Viljatus 06.09.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 33a.vana. Sooritasin analüüsid hormoonidele, tsükli kolmandal päeval:
TSH 1,400 mIU/L,
FSH 24,00 mIU/mL
Östradiool 214,00 pmol/l,
CA 125 8,4 U/mL
Tegeleme viljatuse raviga, kaks korda oli kunstlik viljastumine, aga ei õnnestunud, tekkinud vähe munarakke (10 tk.), reaktsioon Gonal süstidele on nõrk. Arst telefoni teel seletas, et munasarjad on väsinud, hormoonid ei ole korras, vajatakse ravi. Varsti lähen visiidile....
Kuidas Teie arvate, kas mul on vaja günekoloogi-endokrinoologi konsultatsiooni või tavaline naistearst saab seda ravida?
Veel - mul on tekkinud parema munasarja tsüst, sel kuul tsükli keskel rinnad hakkasid valutama, läksid paiste.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
östradiool ja kilpnääret stimuleriv hormoon TSH on normis, FSH e. folliikuleid stimuleeriv hormoon on normist kõrgem. FSH kõrge väärtus näitab resistentsete munasarjade sündroomi, s.t. munasarjade vastus stimulatsioonile on puudulik (antud juhul siis munasarjade vastus IVF-s kasutatavatele ravimitele). Seetõttu võibki ravi efekt olla ebapiisav ja ei teki piisaval hulgal kvaliteetseid munarakke. Soovitan siiski konsulteerida oma arstiga ,s.t. IVF spetsialistiga. Tema otsustab, millist ravi enne järgmist IVF teha ja millal võiks uut IVF tsüklit alustada.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen