PCOS ja viljatusravi 29.06.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 29a, 1 a abielus ning üritame abikaasaga last saada. Hetkel ma ei ela Eestis ning saan ravi välismaal. Mul on tekkinud mõned küsimused, millele ma ei ole siinselt arstilt vastuseid saanud ning ma vajan nõu. Mul on diagnoositud PCOS ja menstruatsioon ei ole kunagi olnud regulaarne. Arst määras mulle Clomid tabletid tsüklipäevadel 2-6. Esimesel kuul 50 mg doos ei suurendanud ühtegi munarakku. Teisel kuul 100 mg ning oli 1 munarakk, umbes 19 mm läbimõõt. Lisaks tehti 1 HCG süst ning menstruatsioon algas 29. päeval. Kolmandal kuul 100 mg ja 1 munarakk, umbes 18 mm. Lisaks 1 HCG süst, kuid rasedust ei järgnenud ning menstruatsioon hilines peaaegu kuu aega. 4. ja 5. kuu Clomid munarakke ei suurendanud ning arst ütles, et Clomid'it ei ole enam mõtet kasutada.
Tsüklit jälgiti ainult ultraheli abil, mingeid proove ei tehtud. Küsimused on: kas HCG süst garanteerib ovulatsiooni? Mis põhjusel mul peale HCG süsti jäi menstruatsioon pea kuu aega hiljaks? Peale viimast Clomidi tsüklit ei olnud mul menstruatsiooni 3 kuud. Arst arvas, et edasi alustame süstidega. Lapiraskoopiat ei ole teinud, kuna arsti arvates ei ole selleks põhjust. Viimane menstruatsioon algas 20. mail. Määrati Fostimon 75 süsti päevadel 2, 4, 6. Ning 8. päeval oli munarakk 18*15 mm. Päevadel 8, 10, 12 sain Fostimoni 150 doosi, kuid raku suurus ei muutunud, endomeetrium oli 12 mm. Päeval 13 sain HCG süsti, kuid siiani ei ole menstruatsiooni ning vere rasedustest on negatiivne.

Küsimus: millest võib menstruatsiooni puudumine olla tingitud? tekitab muret, et isegi peale kõiki ravimeid ei ole ei rasedust ega menstruatsiooni. Kas ma peaksin arstil laskma teha lapi? Arst on maininud ka munasarjade drillimist lapi käigus, kas see oleks minu juhul kasulik? Milliseid vereproove oleks kindlasti vaja teha ja millal? Viljatusravi eest pean ise maksma ning siin on see kallis. Olen tänulik kõige nõu eest, mida Te oskate anda.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kõigepealt oleks vajalik Teil määrata praegu hormoonid: FSH,LH,PRL,progesteroon,östradiool,testosteroon,SHBG,insuliin.Nende hormoonide alusel saaks korrigeerida m.tsüklit ja täpsustada diagnoosi.Ultraheli alusel diagnoosida PCOSi on ennatlik.Kui m.tsükkel ei ole regulaarne,tähendab see ,et m.tsükkel on anovulatoorne ja munasarjadesse jäävad persisteeruvad folliiklid,mis liiguvad munasarja kapsli alla ja visuaalselt annavadki "pärlikee" efekti.Kui hormoonid ei ole normis ja menstruatsiooni ei ole,on munasarjade stimulatsioon efektitu,nii nagu Teil ongi.Sisetunne ütleb.et metformiin peaks Teile sobima.See ei ainult ülakaaluliste patsientide raviks.Kuid ravi esimestel nädalatel on kõhulahtisus tõepoolest paljudel patsientidel.Ka on 500 mg metformini ilmselgelt aladoos.Seda peaks esialgu võtma 500 mg hommikul ja 500 mg öhtul söögi ajal.Mina kasutan tavaliselt ravidoosina 500 mg x3 päevas.Ja kindlasti söögi ajal või vahetult peale sööki.Praegu ei tohiks poole aasta jooksul teha ühtegi stimulatsiooni.Ka laparoskoopia ja drillimine oleks kasulikum siis,kui menstruatsioon on olemas.Sest rasestumise protsent on kõige suurem pool aastat peale operatsiooni.Edu soovides,Maie Väli