Menopaus ja hormoonasendusravi 03.05.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul ei ole 3 kuud olnud menstruatsiooni, kuumahood algasid paar kuud tagasi - praegu lausa väljakannatamatud. Kuna minu tegevuseks on kohtumised inimestega ja koolituste läbiviimine mitmes riigis, häirib see elu päris tõsiselt.

Käisin günekoloogi vastuvõtul, selgus, et PAP-test ei olnud normis, uuel läbivaatusel mikroskoobiga ei leidnud arst põhjust ja tegi HPV-proovi, mis osutus positiivseks. Korduva PAP-testi tegemiseks ei näinud ta momendil vajadust. Uue läbivaatuse määras 3 kuu pärast. Seni soovitas võtta Menopace vitamiine, olen neid võtnud kuu aega ja ei mingit mõju. Olen viimased paar aastat võtnud iga päev multivitamiine (Nutrilite Double-X), nüüd jätsin need ära, kuna kartsin, et mingeid aineid saab liiga palju. Ilmselt harjumuspäraste ja heade vitamiinide ärajätmine tekitas olukorra, et olen hirmsasti väsinud, mida varem ei olnud.
Meeleoluhäireid ega muid erilisi kaebusi ei ole, ülekaal u. 10 -12 kg, füüsiline tegevus piirdub töödega koduaias.
Olen lugenud HAR kohta päris palju ja otsustanud enda puhul, et kasutaksin seda, kui see on näidustatud.
Küsimused oleksid järgmised:
Kas minu puhul on momendil välistatud hormoonasendusravi?

Kui on välistatud, siis mis võimalused on veel kuumahoogude leevenduseks? Ehk alternatiivmeetodid (toitumise täielik muutmine jms., millest olen lugenud, et see aitab), kuigi ilmselt arstid ei suhtu sellistesse asjadesse erilise innuga?

Kas oleks vajalik teha vereproov hormoonide taseme määramiseks? Ehk on tegemist stressiga?

Viimane küsimus seepärast, et vaevused algasid siis, kui oli väga suur läbielamine seoses poja (täiskasvanud) väga tõsise tervisemurega, mis päädis operatsiooniga. See võib olla ka kokkusattumus, sest iga on ju ka selline.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Ilmselt oli teil PAP testis kerged muutused, mille korral tehkase HPV test ja soovitatakse 3-4 kuu pärast teha uus PAP test. Teid jälgitakse ja selels suhtes muretsema ei pea. Kuumahoogiude tekkel soovitatakse esialgu looduslikke preparaate nagu Rotklee, Femarelle jne(apteegis saadaval). Lisaks soovitaks just üleminekueas võtta vitmiine MENOPAUSE. Kui esialgsed preparaadid ei aita, siis kindlasti soovitaks HAR-i. mida pealks määrama teie naistearst. Hormoonidest on FSH kõige informatiivsem kliimaksi diagnoosimisel kui teil on kahtlus, et teil seda pole. Kui teil oli stress ja kui olete teatud vanuses, siis selline situatsioon võib kaasa aidata kliimaksi tekkele. Lugupidamisega Dr Kadastik