Pärast konisatsiooni tsükkel sassis 30.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul avastati 2008.a märtsis laparoskoopilisel uuringul endometrioos, kerge aste. Pärast lap-i rasestusin. Pärast sünnitust läks aga PAP test korrast ära: avastati HPV 16 ja tehti konisatsioon dets. 2009. Pärast seda on aga tsükkel väga sassis ja segab juba minu elu. Nimelt kusagil nädal aega määrib (pruunikalt, vahest suisa tumepruunilt) ja siis nädal kestavad päevad ja kahe nädala pärast samamoodi, kõik kordub. Sel kuul ei venitanud isegi seda kahte nädalat välja, vaid määrima hakkas tsükli 17 päeval juba. Arst on nõutu. Kuna tahame ka teist last, siis nii see ei ole ju võimalik. Arst kirjutas dupsi, alguses 1 tbl päevas ja nüüd 2tbl, kuid ikka ei aita. UH tehti, see oli kõik korras. Samuti oli konisatsiooni järgne kontroll korras (PAP I).

Kas see on võimalik, et endometrioos on "üle kolinud" emakakaelale ja kuidas oleks seda võimalik avastada? Äkki kolposkoopilise uuringu käigus? Mida Teie soovitaksite teha, millest võib olla selline asi tingitud?

Olen väga kurb juba, sest nii ei õnnestu beebiootele ju jääda ja ei ole võimalik elada kvalitiivset elu.

Suur tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
menstruatsioonieelne veritsus on seotud hormonaalse stimulatsiooni häirega emaka limaskestale. Emaka limaskest hakkab enne menstruatsiooni irduma naissuguhormoonide ebaõige regulatsiooni tulemusena. Sellised veritsused võivad olla seotud nii ovulatoorse kui ka mitteovulatoorse tsükliga, see tähendab, et neid hormonaalseid põhjusi võib olla erinevaid. Kõige sagedamini on selline tsüklihäire seotud kollaskeha hormooni defitsiidiga ehk tsükli II faasi puudulikkusega. Sellisel juhul on Duphastoniga ravi efektiivne. Kuid põhjus võib olla hoopis teist tüüpi, näiteks seotud ovulatsiooniga. Sõltuvalt põhjuse tüübist siis ka erinev ravi. Kuna probleem on ajaliselt seotud 5 kuud tagasi tehtud konisatsiooniga, on emakakaela uuring (kolposkoopia) soovitav. Kolposkoopia käigus saab hinnata emakakaela peale konisatsiooni ja täpsustada, kas on võimalikku seost tekkinud veritsustega. Emakakaela uuringut võiks teostada just tükli II faasis, s.o. määrimise perioodil. Seega vajate veel uuringuid, et probleem lahendada.
Parimat,
dr. Katrin Seemen