Kas premenopaus? 26.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 35-aastane. 2 a tagasi sünnitasin kaksikud. Pärast seda on tekkinud unehäired (lastega magamata ööd jne) ja umbes pool aastat on tsüklihäired, mille põhjuseks on arsti arvates nüüd avastatud kollaskeha tsüst. Kas tsüst võib anda pikemat menstruatsioonijärgset verist voolust? Ärritavust ja kuumahooge otseselt ei ole kogenud. Kui siis unetusega seotud kurnatusest tekkinud meeleolumuutusi...Aga ikkagi, kas on võimalik, et tegemist on premenopausiga? (Oma emal oli see minu teada 50ndates.)
Lugupidamisega, A.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud A.!
Vastan küsimustele esitamise järjekorras:
1) munasarja tsüstid ehk funktsionaalsed vedelikud võivad anda m tsükli häireid ja veresegust voolust
2) nii noortel on võimalik premenopausi tõestada kahe hormooni uuringuga veeniverest ehk määrata nn. ovariaalset reservi, kuid korraliku anamneesi põhjal ei ole see kogenud arstile vajalik. Minul on vastavad elukvaliteedi tabelid tööl.
Soovitused:
-välistatud peavad olema sugulisel teel levivad haigused ja soovimatu rasedus, ka emakaväline rasedus; selleks tuleks teha hiljemalt m tsükli 36. päeva hommikusest uriinist rasedustest, mille saab osta apteegi käsimüügist.
Kuna olete 35-aastane, siis on lubatud munajuhade sterilisatsioon naistel ja vasektoomia meestel. Otsustage, kas soovite sünnitada või soovite rasedusest hoiduda.
Sünnitanud mittesuitsetavatele naistele on mugavaimaks meetodiks Nuvaring, kui sterilisatsiooni otsust on esialgu raske teha.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt