PCOS ja metformin 16.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, dr. Maie Väli.

Tegin vereanalüüsi (võtsin metformiini 500 kolm kuud, siis oli 3-nädalane paus, mil võtsin kroom pikolinaati, ja siis hakkasin uuesti meftormiini 500 võtma, analüüsi ajal kolm nädalat). Analüüs tehtud 4.tsükli päeval peale duphastoniga esile kutsumist, kuna eelnev tsükkel kestis 3,5 kuud.
S-DHES 4,34 umol/L (0,95-11,7)
Testo 2,91 nmol/L (<2,8)
Östradiool 224 pmol/L (FF <587)
LH 12,4 IU/L (1,1-11,6)
FSH 5,63 IU/L (2,8-11,3)
Prolaktiin 128 mIU/L (40-530)
TSH 1,82 mIU/L (0,4-4,0)

Aasta tagasi ilma mingisuguse ravita oli testosteroon 1,99. Peale pillide jätmist varem 4 kandis.

Kas praegune normist veidi kõrgem testosteroon võib olla tingitud sellest, et päevad olid duphastoniga esile kutsutud? Ja kas sel juhul piisab 500mg metformiini doosist?
Endokrinoloog ütles, et kuna minul ei ole ülekaalu (55kg), siis rohkem ei julge ta mulle välja kirjutada.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Vaadates raviskeemi ,ei ole päris kindlasti mina Teid oma vastuvõtul näinud ja niisugust raviskeemi määranud.Tavaliselt kontrollin ma paralleelselt ka insuliini sisaldust ja niisugusele testosterooni kõikumisele tähelepanu ei pööra.Metformiini võtmine peaks olema vähemalt 6 kuud ja ilma vaheaegadeta.Selle eesmärk on m.tsükkel muuta ovulatoorseks ja 500mg metformiini on ilmselt vähe.Edu soovides,Maie Väli