Alatemperatuur 04.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 48a naisterahvas. Viimased kuud on mul enesetunne kuidagi viletsavõitu olnud. Kehatemperatuur ei taha kuidagi püsida 36 kraadi piires. Veebruari keskpaigast on temp.olnud 35,2-35,9. Vähe kiirema liikumistempo juures tekib hingeldus ja muutun üle keha higiseks. Kuumahood, higistamise, närvilisuse harvad peapööritused olen pannud menopausi arvele. Menopace kapsleid olen vahelduva eduga tarvitanud 3 aastat. Kolesterooli tase kipub ka olema 7,8. Toitumine ja liikumine on olnud pideva kontrolli all. Kehakaalu on 58 kg ja pikkust 167. Perearst ei oska miskit soovitada, tegin kilpnäärme alatalituse kontrollimiseks vereanalüüsi ja see oli korras, veresuhkur ka korras. Olen kasutanud Mirena spiraali 3 perioodi (15a) järjest. Omakorda nende higistamiste tulemusena olen kurnatud ja haigestun kergelt hingamisteede külmetushaigustesse. Kas selline tervislik seisund võib olla seotud üleminekuperioodiga? Millest võiks olla tingitud selline temp. ja kas see koormab liigselt südametegevust? Vererõhk on üldiselt madalapoolsem. Kuid sellise temp.-ga olen mõõtnud ka rõhku 93/54 mm Hg ja pulss 78.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

tere. Üldine jõuetus, higistmaine , kuumahood võiksid olla seotud üleminekuperioodiga. Soovitaks Menopause tbl juurde võtta nt Rotkleed või Femarellet., mis on looduslikud ravimid ülemineku perioodiga seotud kaebuste korral. Kui need ei aita, siis võiks soovitada hormoonasendusravi homroonidega, selleks peate pöörduma günekoloogi juurde. Madal temperatuuri võib olla üldisest kurnatusest,samas põhjused jäävad sageli ka teadmata. Stressil on ka oma osa. Soovitaks teha EKG, kopsu Rö. Hästi mõjub sportlik tegevus nagu kepikõnd, jooga jne. Dr Kadastik