Kas peetunud rasedus? 18.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minul küsimus selline, et olen esimest korda rase (ei ole olnud varem rasedust, aborte ega midagi taolist). Viimased päevad algasid 6. jaanuaril 2010.a ja 4. veebruaril tegin rasedustesti, mis näitas rasedust (nädala varem veel ei näidanud), juhuslikult oli samaks päevaks pandud günekoloogile aeg ning läksin ja siis ei tuvastatud veel rasedust, aga tehti vereanalüüs, mis näitas emakasisest rasedust. Seega arst kutsus tagasi 18. veebr, siis oli juba UH-s näha, et rase, aga loodet mitte, peab ootama, ning ütles, et kui 2 nädala pärast ei ole näha, siis ega sinna tule ka midagi. Seega valisin omale ämmaemanda ja läksin 2. märtsil tema vastuvõtule, kes tegi ka UH ja ütles, et lootemunas nähtav rebupõis ja väike täpike, aga see väga väike, samas märkis aga itk patsiendi portaali, et loodet veel ei näe ning GS vast 6+1. Samuti ütles, et peab ootama ning määras UH günekoloogi juurde 24. märtsil. Nüüd eile esimest korda mul natukene määris, selline pruunikas voolus ja pöördusin erakorralisse, kus tehti UH ja öeldi, et kõik muidu korras, aga loodet ei näe (vastuses arst märkis: Intrauteriinselt lootemuna 14,2mm--> 5+2RN, Rebukott +, loodet ei näe), samuti ütles, et võib olla peetunud rasedus. Lisaks tehti eile ka rasedushormooni hcg vereproov, mille tulemus on järgmine:
Koorioni gonadotropiin seerumis S-hCGb * tulemus: 16755.

Kas siit võib järeldada, et peetunud rasedus, samas ma ei saa aru, kui oli väikest täppi natukene 2. märtsil näha, siis eile, 17. märtsil ei ole loodet näha ja kas selle aja peale üldse ei peakski nähtav olema juba loode ja südametöö? Kogu aeg öeldi, pea kuu aega, et rasedust 5-6 nädalat, ma ei saa enam aru, kaua võib seda rasedust nii palju olla ja kas selle veretesti tulemuse järgi saab midagi vaadata?

Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
tegemist on kindlasti peetunud rasedusega. Juba 2. märtsil oleks ultraheli uuringul pidanud olema näha loode ja loote südametöö. Verenalüüs hCG-le näitab raseduse oletatavat suurust, kuid ei oma antud juhul tähendust. 17.märtsil diagnoos kinnitus, raseduse suurus selleks ajaks peaks olema 10 nädalat (seega rasedus peetus kuu aega tagasi). Määriv vereeritus viitab sellele, et rasedus hakkab ise katkema. Võib tekkida rohke vereeritus(raseduse iseeneslik katkemine) ja sellisel juhul tuleb peale veritsuse lõppu kindlasti arsti juurde kontrollile pöörduda. Kui määriv vereeritus jääb püsima, pöördu 24. märtsil, nagu kokku lepitud, arsti poole.
dr.Katrin Seemen