Hormoonide tasakaalu häire? 08.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on pubekaeast alates probleeme olnud nahaga, et nagu kerge akne mitte just näo piirkonnas, vaid käsivartel ja seljal, inetud komedoonid. Ja kohati ka liigset karvakasvu seal, kus muidu karvu ei ole (rinnad, kõhupiirkond, ka näos). Olen kuulnud ja lugenud, et äkki võib seos olla hormoonidega, et mingi tasakaal sassis või nii. Menstruatsiooniga muidu probleeme ei ole, on regulaarne. Antibeebipille ei ole tarbinud, kas oleks nendest abi või oleks vaja mingeid täiendavaid analüüse?
Aitäh

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
üheks akne ja hirsutismi (liigne karvakasv) põhjuseks noortel naistel on polütsüstiliste ovaariumide sündroom (PCOS), mis saab alguse puberteedieas. Munasarjades toodetud meessuguhormoonide liig põhjustab menstruaaltsükli häireid, aknet ja hirsutismi. Kuigi tsüklihäired (harvad menstruatsioonid, anovulatsioon) on PCOS puhul kõige sagedasemaks tunnuseks, võib ka ainult akne ja hirsutism munasarjades toodetud meessuguhormoonide liiaga seotud olla.
Tihti on aga akne ja hirsutismi taga hoopiski pärilikkus ja hormoonanalüüsid on korras.
Kui teid pole siiani uuritud, soovitan günekoloogilise ultraheli ja hormoonanalüüsid teha.
Osadel pillidel on meessuguhormoone pärssiv toime ja tänu sellele leevendub akne ja väheneb hirsutism. Positiivne efekt nahal on näha juba 1-2 kuu pärast. Efekt kestab kuni pille võtta, peale pillide võtmise lõpetades tuleb probleem siiski tasapisi tagasi.
dr.Katrin Seemen