günekoloogilised haigused 20.02.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Umbes kuu tagasi tekkis mul selline mure. Pärast enda alt ärapesemist, nagu tavaliselt teen seda ainult veega, ja kuivatamist määrdus kuivatamislapp punaka värvusega. Muidu ei veritse, isegi päeva jooksul jäävad püksid puhtaks, isegi voolust ei ole. Mul on mure. Milles asi? Üks arvamus mul on. Nimelt minu elukaaslane on ka juba 65.a. ja kui tal ei lähe kõvaks, hakkab ta minu suguelundeid paitama. Siis tekib mul ka soov seksida ja võtan tema suguti kätte ja selle tulemusena on mul ka päris hea ja temal tekib erektsioon. Ma kardan, et ta on selle hõõrumisega minul tekitanud limaskestas mingid haavandid , sest minu arst ütles mulle ka mitu korda varem mul on ka emakas väga kuiv, mille vastu ta andis mingid ravimid - nagu pastaka otsas oli üks tablett, mille pidi tuppe viima. Aga kuna arst ütles, et see on hormoonravim, siis ma ei julgenud seda algul isegi ära osta. Kui otsustasin hakata kasutama, oli retsept aegunud. Nüüd pärast seda määrimist reg ennast naistearsti juurde, aga kuna närv on nii püsti ja aega veel arsti vastuvõtuni on, otsustasin Teie poole pöörduda. Milles on asi, kas ainult selles hõõrumises või.... Ise peegliga vaatamisel ka midagi ei näinud. Palun vastake, mis see võib olla.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
menopausis tekib naissuguhormooni östrogeeni puudusest naha ja limaskestade kuivus. Tupe ja kuseteede limaskestade kuivus põhjustab sageli ärritust või ebameeldivat põletavat tunnet, suguühe võib olla valulik. Kergesti võib hõõrdumisest tekkida ka limaskesta vigatus ja selle tagajärjel veritsus. Tupekuivusest tingitud probleemide lahendamiseks on olemas lokaalselt manustatavad östrogeenid. Tuperavi östrogeene sisaldavate tablettidega või oovulatega annab väga hea efekti, soovitan seda kindlasti teha. Ravi võib olla pikaajaline ja ei põhjusta mingeid kõrvaltoimeid. Enne ravi alustamist teeb arst läbivaatuse ja vajalikud analüüsid, et välja lülitada teised võimalikud veritsuse põhjused.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen