Klamüüdia 15.02.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Teeme ettevalmistusi Luksemburgis esimese IVF jaoks ja tupesekreedist võetud proov oli positiivne klamüüdiale. See oli suur šokk, sest:
* minu viimane sekuaalpartner peale mu abikaasa oli ca 5 aastat tagasi, abikaasa väitel on temal viimasest seksuaalkontaktist kellegi teisega vähemalt sama kaua aega möödas.
* Mul pole kunagi olnud suurenenud voolusi ega günekoloogilisi ega muid väikevaagnapõletikke- mitte mingeid kaebusi.
* Me tegime mais-juuunis 2009 klamüüdiatestid IUI jaoks- mina Elites ja abikaasa Tallinnas meestekliinikus- mõlemad testid olid negatiivsed.

Jaanuari lõpus 2010 oli mul äge põiepõletik esimest korda elus (urinary tract infection) palaviku, kõhuvalude ja 5-päevase antibiootikumikuuriga (Ciprofloxacin, bakterikülvi ei tehtud), pärast veel nitrofurantoiin. 5 päeva pärast põletikuravi lõppu läksin andma IVF bakteriproove ja sain mõni päev hiljem positiivse vastuse- klamüüdia.
Praegu ravime abikaasaga mõlemad ennast klaritromütsiini 7-päevase kuuriga.

Palun aidake selgust saada mõnes küsimuses:

Kas on võimalik, et chlamydia trachomatis bakter elutseb minu või mehe organismis 5 aastat ilma igasuguste kaebusteta ja et testid annavad sel juhul valenegatiivset tulemust? Elite kliinik peaks ju kasutama häid diagnostilisi vahendeid. Samuti meestekliinik, seega olid kaks erineval ajal erinevas laboris tehtud testid valed?

Või oli siis viimane test valepositiivne? Kas põiepõletik (kui ravi lõppes alles 5-6 päeva enne klamüüdiaproovi andmist) võis kuidagi kaasa aidata sellele? Kas on olemas mingit testi, mis näitab, kas see bakter ikka on organismis kunagi olnud? Pärast antibiootikumikuuri on tupetest nagunii tõenäoliselt negatiivne.

Chlamydia trachomatise mittesugulisel teel nakkamine (wc potist jne) on vist väga ebatõenäoline, kui mitte võimatu.

Ma olen väga tänulik, kui Te oma arvamust avaldaksite, sest ausalt öelda ei tea enam, keda või mida uskuda. Oma abikaasat usaldan ma samapalju kui iseennast, aga selline olukord on raske.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Küigepealt vabandan hilineneud vastuse pärast, kuid põhjus oli puht tehniline, minuni lihtsalt küsimused ei jõudnud. Nüüd on probleem likvideeritud. Kogu sellelt jutust jääb mulje järgmine. Eestis erakliinikutes tehtud testid olid
õiged negatiivsed. Väike võimalus on et uus test oli valepositiivne,samas kui teil tekkis äge põiepõletik, siis see infektsioon võis üles äratada ka kunagi ammu saadud klamüüdia tekitaja, mis siiani ei avaldanud ennast. Soovitaks ka mehel teha test ning kõige lõpus teie vereseerumist määrata antikehad klamüüdiale. Nende järgi saab teada, kas on vanad või uued antikehad. See test ei saa eksida. lugupidamisega Dr Kadastik