Tupe vigastus 05.02.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olin vahekorras meesterahvaga, kelle peenise mõõtmed olid minu tupe jaoks liiga suured. Vahekorra ajal tundsin ka valu ning pärast veritses ja kõht valutas 3 päeva tuima valu. Järeldan, et tekkis tupe vigastus. Siis 2 nädalat oli kõik korras ja nüüd, kui olin uuesti vahekorras veidi väiksemate mõõtmetega mehega, tuli jälle tuim kõhuvalu tagasi. Kas peaksin pöörduma arsti poole või on sellised tupe vigastused iseenesest paranevad? Kas võib olla tekkinud ka põletikuoht?

Ette tänades,
A.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud A.!
Kahjuks unustasite kirjutada oma vanuse ja rasedusanamneesi.
Reeglina peenise (suured) mõõtmed ei põhjusta probleeme, sest tupe limaskest on väga veniv. Vastsündinu pea diameeter on keskmiselt 10 cm.
Küll aga võib probleeme tekitada õige eelmäng ja paras lubrikatsioon ehk tupe limaskesta märgumine-niiskumine. Tupe traumasid põhjustavad enamasti sekslelud.
Naistearsti juude peaksite kindlasti broneerma aja, et inspekteerida tuppe ja kindlasti teostada uuringud suguhaigustele, juhul kui olete sünnitamata ja alla 40-aastane. Suguhaigustesse nakatumise risk on iga kaitsmata vahekorraga.
Soovitused:
-kui olete väga noor, siis soovitan pöörduda Seksuaaltervise Kliinkusse, kus saate nõu vahekorraga seonduvate probleemide korral,
kuni 26-aastastele on noorte nõustamise keskused
-enne vahekorda kasutage apteegi või sekspoe lubrikante ehk libesteid või libiaineid
-sagedaste erinevate partnerite korral kasutage kondoome, mis on libestitega
-enne vahekorda ja peale vahekorda peske end apteegi intiimpesuvahendiga ja kontrollige tuppe
-kui teste suguhaigustele on vajalik teostada sagedamini kui kaks korda aastas, siis peaksite pöörduma tasulistele veneroloogidele suguhaiguste kontrolliks ise tasudes omal soovil.
G.Litter, www.naistearst.ee
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"
http://www.apollo.ee/product.php/0761893