Häbemeluu valu teisel trimestril 02.02.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 27. a ja jõudmas oma esimese rasedusega 21. nädala lõppu. Pojakesega kõhus on arstide sõnul kõik korras, looteanatoomias öeldi isegi prognoositav sünnikaal - u. 3600 g. Kuna oma arsti visiidini on nüüd pea kuu aega aega ja olen viimastel päevadel kuulnud hirmutavaid jutte, siis küsin igaks juhuks arsti arvamust. Nimelt juba mitu nädalat tagasi hakkas mind piinama häbemeluu valu - valu kiirgab jalgadesse käies, öösel külge keerates, jalgu tõstes jne. Ka ristluudes on veidi valu ja ragisemist. Hakkasin kandma bandaaþi ja võtan nüüd 800 mg CA+D ja 400 mg Mg+B iga päev arsti soovitusel. Käin vesiaeroobikas ja joogas, püüan mitte väga pikalt ja kiiresti kõndida, see teeb asja hullemaks. Hullemaks valu nädalatega läinud ei ole, v.a. ühel õhtul, kui olin päeval u. 8 km läbi tuisu sumbanud, siis ei saanud üldse kodus liikuda...

Nüüd olen siis kuulnud hirmutavaid jutte teistelt sama murega kimpus olnud rasedatelt, et kui häbemeluu valu juba nii vara platsis, siis läheb asi lõpus päris hulluks ja tegemist võib olla häbemeliiduse nihkumisega (või oli see vaagnaliiduse lahknemine ehk sümfüsiolüüs...), mille tulemusel ei tohiks justkui ise sünnitadagi. Kas on lootust, et valu võib lõpupoole ka mitte hullemaks minna? Kas saab enne TA selgust selles, kas saan ikka ise sünnitada? Sooviksin väga loomulikku vettesünnitust, minu õudusunenägu on, et alles sünnitusel selgub, et vaagen väike vms. ja tehakse keiser.

Veel palun Teie arvamust Möller's Omega 3 kapslite kohta. Paljud soovitavad neid väga - olevat hea lapse aju arengule, mõni jälle väidab et seal võib olla ohtlikke metalle vms. Kas Teie soovitaksite rasedal neid võtta 2 tk. päevas nagu soovitab nt. tootja?

Suured tänud!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
sümfüüsi valulikkus tekib raseduse ajal suurenenud survest vaagnale. Oluline on säästvam režiim, s.t. tuleb rohkem puhata ja vältida pikki jalutuskäike. Soovitan ravivõimlemist. Jooga ja vesiaeroobika on väga sobilikud spordialad. Oled teinud õigesti, et hakkasid kasutama kaltsiumi ja magneesiumi tablette. Paljud rasedad on abi saanud füsioteraapiast (kvartsi ravist), saatekirja selleks saab anda sinu arst. Valude leevendamiseks võib kasutada Ibuprofeni, millel on nii valu- kui ka põletikuvastane toime. Tavaliselt valu leevendub ja kaob täielikult peale sünnitust Kui vaatamata kõikidele abinõudele probleem süveneb, võib osutuda vajalikuks uuringud ja ravi haiglas.Siis juba sõltuvalt probleemi tõsidusest saab otsustada, kas iseeneslik sünnitus on võimalik.
Möller`s Omega 3 kapsleid võib raseduse ajal kasutada. Neil on palju kasulikke toimeid ja neid võib võtta tavalise soovitatud annustamise järgi (2 tk päevas).
Parimate soovidega,
K.Seemen