Kiire kaalutõus 09.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 30-aastane sünnitanud ( 5 a. tagasi ) naine. Katkestasin 1,5 kuud tagasi Marveloni võtmise, kuna sellel oli liiga palju kõrvalmõjusid ( peavalud, kaalutõus, depressioon jne ). Eriti hulluks läks kaalutõus peale 01.oktoobrit, kui loobusin suitsetamisest - kaal on tõusnud 55 kilolt 63-le, st 8 kg kolme kuuga! Olen 160 cm pikk. Kilpnäärme alatalitlust ei ole, veresuhkur normis - see kõik kontrolliti ära.

1. Räägitakse, et peale suitsetamisest loobumist kaal tõuseb, aga miks ja kui kaua? Kas kaal läheb millalgi jälle normi? On Teil kogemusi sellise asjaga?

2. Sama jutu taustal: meil on plaanis lähima aasta jooksul perre muretseda teine laps. Kas on mõtet praegu kaal normi ajada või võiks sellega oodata kuni laps on sündinud?

Ootan väga vastust, aitäh

Kristi

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Arvan samuti, et kaalutõus on rohkem seotud suitsetamise lõpetamise kui Marveloni võtmisega. Peavalu ja depressiooni võib tõesti mõnedel tekitada Marvelonis sisalduv kollaskeha hormoon.

Suitsetamise loobumisel on tõesti sageli täheldatud kehakaalu tõusu. See on tõenäoliselt selle pärast, et suitsetamine ise pärsib söögiisu.

Soovitav oleks ikka kehakaal normaliseerida enne rasestumist. Peale lapse sündi on ladestunud nahaalust kudet teil veel raskem vähendada.

Raseduse ajal ei tohi kindlasti kehakaalu langetamise nimel dieeti pidada.