Rasedus ja palavik 03.12.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 24a, 7. nädalat rase. Nohu on olnud mul juba 2 nädalat, laupäeval hakkas ka köha tulema ja oli palavik 37,5, jõin siis palju teed ja olin soojas, sain plaviku alla, täna öösel aga hakkas pea valutama (nohu pole mädane, seega ei usu, et põskkoopa põletik) ja hommikuks oli palavik 37,5, praeguseks (kell 16) on palavik tõusnud 38,2, ja alla ei taha minna , olen soojas, joon palju vedelikku´, määrin jalgu viinaga. Kahtlustan, et mul on gripp, kuna ka silmad valutavad. Mida te soovitaksite mul teha, kuidas palavikku alla saada, kuidas see haigus last mõjutab?
Vastust ootama jäädes ja ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Rasedatel on kehatemperatuuri tõus kuni 37,5 täiesti normaalne, sest kollakeha hormooni toimel on kehatemperatuur rasedatel kõrgem.
Kuni 38,5 ei soovitata temperatuuri langetada ravimitega, sest siis hakkab toimima nn. organismi loomulik vastupanuvõime ja tekib interferoon viiruste vastu. Kehatempertuuri tõus on peamisi vastusreaktsioone viirustele.
Kõik toimetuleku strateegiad on olulised: rohke vedelik, soe jook, lamamine, magamine, puhkamine, säästlik režiim, eluruumide õhutamine, viirushaiguse "läbi põdemine".
Küll aga peaks lisama, et geen- ja kromosoommuutused on enamsti põhjustatud viirushaigustest ja on seega enamasti raseduste iseeneslike katkemiste põhjuseks. Kahjuks (õnneks) toimib ka inimestel looduslik valik, millesse tuleks suhtuda arukalt.
Soovitused: saate palju tarbida vedelikke, põetada end kodus, tarvitada vitamiine rasedatele.
G.Litter, www.naistearst.ee, sooitan raamatut "Naistearsti nõuanded".