Menopausi häire. 01.12.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 53a-ne. Menstruatsioon lakkas 50-lt.On diagnoositud artriit. Raviks sain Arcoxia 90,Ketoprofeen 100,Arthryli. 18.nov. süstiti Kenalog 40. Järgmisel päeval esines näo punetus, õhetus. See taandus 1tbl Rinolaniga. Järgmisel nädalal tohutud meeleolu muutused, närvilisus, öine higistamine. 28.nov.algas menstruatsioon. Närvilisus jt. tunnused kadusid. Günekoloogi juures käin regulaarselt 1 x a. Viimati mais, siis oli kõik korras. Nüüd sain aja alles 14.dets., siis muretsen väga. Kas võib olla tekkinud kasvaja või on tegemist rohtude mõjuga?Praegu kasutan Arthryli,Q-10,Ca tbl. Sel aastal ka suur psüühiline läbielamine-pereliikme raske haigus. Tänades, patsient Lõuna Eestist.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Probleemi nimetus on postmenopaus 3 aastat ehk östrogeendefitsiit. Kui 3 aasta jooksul ei ole olnud menstruatsioone, siis ei peaks ka menstruatsioonid enam taastuma.
Teil on õigus, ka ravimitel võib olla mitmeid kõrvaltoimeid, eriti hormoonravimitel.
Kasutan tööl elukvaliteedi küsimustikku, mida täidab patsient ise.
Saate juurde lugeda www.menopaus.info.
Arstlikul näidustusel on võimalik kasutada ka HAR-hormoonasendusravi, millest on abi olnud paljudele.
Günekoloogil võivad kaebusteta 50-65-aastased prof. läbivaatusel käia iga 2 aasta järel koos rinnavähi sõeluuringu-mammograafia vastusega:
Info: http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=26
PAP testi sõeluuringud on 50 ja 55.
Info: http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25
Kui te alles mais käisite günekoloogil, siis suure tõenäosusega ei ole vähkkasvajat, aga tuleb selgitada veritsuse põhjus. Vajalik on günekoloogiline ultrahelidiagnostika, mis kindlasti 14.12 teostatkse.
Sageli on üleminekuea patsiente väga hästi aidanud hingearstid- psühhiaatrid, eriti unehäirete, meeleoluhäirete jms. korral.
Soovitan broneerida aeg psühhiaatrile, et arutada, kuidas tulla toime suure psüühilise läbielamisega-pereliikme raske haigusega. Ise tervemana saate olla suuremaks toeks oma pereliikmele.
G.Litter, www.naistearst.ee. Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded".