kõht paistes 01.09.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 49-aastane ja ilmselt hakkab kätte jõudma menopaus. Ca poole aasta eest olid esimesed kuumahood ja higistamine, aga peale selle menstruatsioon käis jälle korrapäraselt. Nüüd hakkasid kuumahood uuesti, aga need on palju tihedamad, kui eelmisel korral, praktiliselt iga poole tunni tagant. Ja lisaks on kõht suur ja paistes, kuigi püüan hetkel toitumist väga jälgida ja toitun väga tervislikult ja liigun piisavalt. Kõht ei valuta, aga sellist tavalist tunnet ka pole, nagu pakitseks ja ei kannata värvleid ja muid surutisi kõhule. Lisaks tekkis mandlites põletik, aga kuna on ilma palavikuta, siis angiin nagu poleks. Kas peaksin mures olema?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Menopaus on viimane menstruatsioon elus, kui ei järgne järgmist 12 kuu jooksul. Eestis keskmiselt 51-aastaselt.
Arukas on onkoloogide soovitus: onkoloogiline valvsus alates 50. eluaastast iga 2 aasta järel;
(soovitavad kontrollid 40. eluaastast iga 2,5 aasta järel).
Seetõttu ongi Eestis naistele 2 sõeluuringut: www.cancer.ee - http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25 Emakakaelavähi sõeluuring;
30-55-aastastele naistele iga 5 aasta järel;
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=26 Rinnavähi sõeluuring;
50-64-aastastele naistele iga 2 aasta järgi.
Sellel aastal, kui saate 50 ja kui olete ravikindlustatud, siis peaksite pöörduma rinnavähi sõeluuringule www.mammograaf.ee ja koos vastusega pöörduma kindlasti naistearstile. Nii iga 2 aasta järel.

Üleminekuea kaebuste kohta saate lugeda www.menopaus.info.
Kui kaebused häirivad elukvaliteeti ja tööd, siis on olemas hormoonasendusravi. Enne selle alustamist on vajalikud uuringud: mammograafia, PAP test, günekoloogiline ultraheliuuring jm.
Kurgupiirkonna kaebustega pöörduge esmalt plaanilises korras oma perearstile. Suure tõenäosusega kontrollib ta kliinilise vereanalüüsi ja rõhutab sõeluuringute tähtsust. Kui te ei suitseta, siis piisab kliinilisest verest; kui suitsetate, siis tuleks uurida ferritiini aneemia selgitamiseks.
Naistearstile oleks hea viimase kliinilise vere analüüsi koopia kaasa võtta.
Peale PAP sõeluuringut ja mammograafia sõeluuringut ning günekoloogilist ultraheliuuringut on võimalik uurida näidustusel ka (munasarjade) onkomarkerit, kui on patoloogiline ultraheliuuringu leid.
Abi võib olla ka apteegi käsimüügi preparaatidest üleminekuea kaebuste vastu.
G.Litter, www.naistearst.ee
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded".