6-s rasedusnädal 28.08.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 27 a, 2-e lapse ema,mul on kahesarveline emakas, enne esimest last 5 a, tagasi oli 2 iseeneslikku raseduse katkemist, teise lapsega olin nädalal 11 säilituses,, nüüd olen rase ,6 nädalat, arsti aja sain alles sept, lõppu. Kaalun 66kg, pikkus 171cm ja kõhu ümermõõt 90cm.
Tihti esineb peavalu.

Ja siit siis minu küsimused.
1, Kui tõenäoline on, et ma nüüd taas pean säilituses olema.
2, Kas on normaalne, et mu kõht on juba nii suur, kuigi rasedus alles alguses
3, mida võib peavalude vastu võtta?
Ette tänades,
Kristi

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Krsiti!
Olete tubli, et enne küsimuse esitamist oskate olulisi andmeid enda kohta edastada!
1. Kaasaja meditsiinis arenenud riikides üldjuhul alla 12. nädalasi rasedusi "ei säilitata". Isegi see termin pärineb nõuka-ajast.
Rasedusi ei ole võimalik agressiivse taktikaga ja hormonaalselt "säilitada". Patoloogilised rasedused katkevad ikka, sest enamasti on tegemist geenide- või kromosoomide mutatsioonidega.
Üks arukas arst on öelnud, et sageli antakse asjatut ravi nii arsti kui ka patsiendi rahustamiseks. Tüüpiline näide on tabletid No-špa; ei saa ju uskuda aastakümneid tabletikest, et see aitab saja erineva kaebuse korral. Toime on ikka psüühiline.
Teie raseduste katkemised ja katkemiste risk on seotud anatoomilise emaka vääraenguga ja seda ei saa hetkel muuta. Ei tea ju, kumbas emaka sarves rasedus paikneb? Kas suuremas või väiksemas?
2. Tänapäeval ei mõõdeta kõhu ümbermõõtu, sest ka see pärineb nõukogude meditsiinist ja ei anna objektiivset infot. Objektiivsemad on kaaluiive, vererõhk, emaka põhja kõrgus, valk uriinis jm.
Kõige täpsem uurimismeetod on ikka tupekaudne günekoloogiline ultraheliuuring ja patoloogiate korral 3D ultraheliuuring.
3. Õigem oleks täpsustada peavalude põhjus ja ravida põhjust: madal või kõrge vererõhk, viirusinfektsioonid, väsimus, unetus, kurnatus, vale elustiil jm.
Rasedatele on põhjendusega lubatud paratsetamoolpreparaadid.
Soovitused:
-olete kõrge riskigrupi rase, seetõttu peaksite rasedusega arvel olema kas Ida-Tallinna Keskhaiglas või Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinikus
-ärge töötage üle 8 tunni, ei ole soovitav õhtune ega öötöö, naistearst võib anda vastava tõendi tööandjale
-õhutage tööruume ja eluruume, lõunapausi ajal peaksite käima väljas jalutamas
-tarvitage uusi Livol Multi Total vitamiine rasedatele
-tarvitage Möller`s kapsleid rasedatele
-omal soovil ise tasudes võite alati pöörduda tasulistele 3D ultraheli uuringutele Erahaiglas Fertilitas Tallinnas või Elite Kliinikus Tartus
-nõustuge uue OSCAR uuringuga väärarendite riski hindamiseks alla 12. nädala
G.Litter, www.naistearst.ee