menstruatsioonist vabaks 05.08.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Puhkusereis satub täpselt päevade ajale, aga ei ole ju võimalik tampooniga selgeveelistes basseinides ujuda. Küsimus: kas tänapäeval on olemas mingit ravimit, mis päevad ära jätaks? Tean küll rasestumisvastastest vahenditsest, mille kasutamisel päevad peaaegu kaovad, aga kas on ka mingeid teisi võimalusi?(kuidas siis ujujad- sportlased toimivad võistluste ajal jne?) Kui on, kas neid saab ka apteegi käsimüügist, naistearstide järjekorrad ju nii pikad ja kuidas neid kasutada? tegelikult reis juba 16.08, aga eelmised päevad hakkasid 13.07, siis 11.06, üldiselt regulaarsed- 32 päeva vahet. Olen 41a, 3 lapse ema, keisri ajal suleti munajuhad, nii et rasestumisvastaseid vahendeid ma enam kasutama ei pea.
Teine küsimus on veel: Tunnen mitu nädalat rindades pakitsust, see pole valu, päeval ei saa arugi, kui just rinnaga millegi vastu ei puutu, aga kui õhtul rinnahoidja ära võtan, on valusalt ebameeldiv. Joostes, kui rinnad rapuvad, on ka valus, käega katsudes ka (igalt poolt, mitte kindlast kohast) Varasematel aastatel pole sellist asja olnud, aga sel talvel oli ka vahepeal. Varem on küll enne päevi kerge pakitsus olnud, aga mitte nii, et joosta on valus. Millest see võib tingitud olla?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen teie kirjast, et olete 41-aastane. On raske uskuda, et just nüüd hakkas teid menstruatsioon häirima.
On ju väga hea, et teile on tostatud munajuhade sterilisatsioon, mure soovimatu raseduse ees on nüüd olematu.
Tänapäeval on ravimeid palju, kuid ravimeid kasutatkse vaid arstlikult tõestatud probleemide lahendamisel. Kõik need ravimid on hormoonid ja nendega kaasnevad alustamisel kõrvaltoimed. Olete ju minuga nõus, et te ei sooviks puhkuse ajal pidevat iiveldust, oksendamist, rindade valulikkuse suurenemist, vooluse suurenemist jpm. Käsimüügis sarnasid ravimeid ei ole. Iga arsti vastuvõtule saate kiiresti, kui tasute ise vastuvõtud ja uuringud.
Suuremõõtmelised tampoonid on mõeldud ka ujumiseks. Kaasajal ei ole seks keelatud, kui ise partneriga soovite.
Kui olete mures piimanäärmete pärast, siis pöörduge ise tasudes rinnakliinikusse www.mammograaf.ee. Võite paluda teha nii mammograafia kui ka ultraheliuuringu, siis rahunete. Tasuta sõeluuringud on Eestis 50-65 aastastele, ww.cancer.ee, http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=26
G.Litter, www.naistearst.ee