Mutsinoosne tsüst 27.07.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist ja ilusat suve Teile!

Kõigepealt tahaksin Teid tänada selle eest, et olete siin meie jaoks olemas.
Olen 34-aastane, 2 last-teine erakorraline keiser, kuna sünnitusel tekkis verejooks. Spiraal Mirena 2 aastat. Minu mureks siis alljärgnev- nädala eest eemaldati munasarjast tsüstoom, mille avastasin ise kõhtu kombates. Arstil olen usin käija, viimane visiit pool aastat tagasi. Mingeid muid sümptomeid ei esinenud-ei valu, raskustunnet ega muud. Vereproovid ja onkomarker olid korras. Operatsiooni (lahtine lõikus) teinud arst ütles, et tsüstist eemaldati liiter vedelikku , osa vasemast munasarjast säilitati. Opijärgne periood korras- ei valu ega probleeme (loodan südamest mitte ära sõnada). Histoloogia vastus (vene keeles) munasarja mutsinoosne tsüst, endometrioosi kolle munasarjas. Raviks määrati Cilest rasestumisvastased tabletid ning seleeni tabletid. Arsti sõnul on asi geneetiline ning seepärast on Cilest parim valik.
Arsti jutust selgus, et tegemist on mitte tavapärase tsüstiga - mutsinoosne tsüst. Olen mures valitseva olukorra pärast, sest ema lahkus siitilmast emakakaelavähi tõttu 50. eluaastates. Ei tahaks olla hüpohondriline, kuid arstilt jäid mõned vastused saamata, lisaks veel see, et suhtlus käis vaid vene keeles. Seetõttu olengi sunnitud Teie abi paluma.
Kas mutsinoosne tsüst on tõesti harukordne? Kuidas saab see ilma sümptomiteta nii ruttu nii suureks kasvada, kui arst pool aastat tagasi läbivaatusel midagi ei täheldanud? Mida peaks tegema, et taolisi üllatusi enam ei korduks ja kui suur on tõenäosus taoliste asjade kordumiseks?
Millega peaksin tulevikus arvestama?
Enda meelest olen teinud kõik, et taolisi olukordi vältida, kui vaid pisut liigne kehakaal välja arvata.

Lugupidamisega
Kairi Ida-Virumaalt

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Kairi!
Tänan Teid minu töö tunnustamise eest!
Loen Teie kirjast, et oelte kaks korda opereeritud: erakorraline keiserlõige ja vasaku munsarja mutsinoosse tsüstoomi ja endometrioomi eemaldamine.
Jääb selgusetuks: kas Mirena on praegu alles emaka õõnes?
Antibeebipille Cilest üldjuhul ei ordineerita nende väga kõrge östrogeeni annuse tõttu ja kõrvaltoimete tõttu.
Emaka kaela vähk on HPV kõrgetest viirustest põhjustatud vähk; viirused levivad vaid sugulisel teel. Nii, et sama olukord ei kordu, kui vakstineerite end emaka kaela vähki põhjustavate viiruste vastu , vt. www.hpv.ee
Teil on õigus, liigse kehakaalu tõttu ongi väikevaagna kontroll raskendatud.
Soovitused:
-külastage emaka kaela vähi sõeluuringuid www.cancer.ee 30-55
http://www.cancer.ee/?op=body&id=97&art=25
-soovitav on vaktsineerida end emaka kaela vähi vastu võimaliku geneetilise riski maandamiseks
-külastage naistearsti vähemalt iga 2,5 aasta järel, sõeluuringute vahepeal
-Mirena on hea kuni 35. eluaastani või oma aja lõpuni, siis oleks soovitav munajuhade sterilisatsioon ja samas väikevaagna kontroll
-kaalu osas konsulteerige dr. Ehala-Aleksejev samas portaalis
Ärge asjatult muretsege, nautige käesolevat hetke. Ei saagi eriti "ära hoida" endometrioosi ja mutsinoosi. Need kolded eemaldatakse operatiivselt.
Nautige Eesti suve.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"
http://www.apollo.ee/product.php/0761893