Polütsüstilised munasarjad ja soov rasestuda... 23.04.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Lp. doktor!
Olen 24, sünnitusi ja aborte polnud. Esimene menstruatsioon algas kui olin 14 aastat vana ja tsükkel oli ebaregulaarne, olen võtnud rasestusvastased tablettid ja päevad olid regulaarsed. Mitu aastad tagasi diagnoosiks pandud PCO. Menstr. tsükkel on tavaliselt pikenenud (30-40 päeva).Eelmise pool aasta olen võtnud Duphastoni 16.päevast - 25. päevani ja tsükkel kohe muutus iga kuu regulaarsemaks .Mees on kontrollitud (Tartus) ja määratud 2 kuud jooma vitamiine A,E,Zink,foolhape. Meeste arsti sõnul on oluline viljatuse langus, spermas põletiku ei ole, midagi katastroofilist ka ei ole ja rasestuda on võimalik. Nüüd mul oli 3 kuud paus Duphastoni võtmisega ja arst määras uuesti järgmist pool aastat Duphastoni võtma sama skeemiga ja teha OV teste ning sügisel plaan laparoskoopia siis kui mehel on paremad tulemused. Minu arsti sõnul, mehel on väga nõrgad spermatosooidid, oli mainitud vahetada partnerit. Meil seksuaal vahekord 1-2-3 korda kuus, kuidas kunagi, sest mehel on langenud libido elutempo pärast. Ise olen tähelepannud, et tsükkli keskel mul on nõrgad valud munasarjades ja rohkem munavalge voolus tupest. Tegin eelmine kuu ov test "Baby Time" kui samad sümptoomid ja test näitas, et T joon on peaaegu sama värvi nagu C joon ja 2 päeva pärast tegin uuesti testi ja näitas T joon vaevaliselt roosa.
-Kas see ikkagi tähendas , Ov oli või lihtsalt väike tõus?
-Kas minu diagnoosiga on väga tähtis see, et seksuaal elu oleks 2-3 korda nädalas või peab olema Ov päevadel?
Olen hiljuti lugenud sellist infot, et kui seksuaal elu on regulaarne, hormonaalne tasakaal ise hakkab stabiliseeruma.
Olen tänulik kui vastate minu küsimustele...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tegemist on viljatu paarisuhtega ja nii teie kui ka mehepoolsetel põhjustel.
PCOS on kaasasündinud munasarjade patoloogia, mida on võimalik ravida, drillida laparoskoopia käigus. Viljatuse põhjuseks on anovulatsioonid.
Mees peaks kindlasti spermogrammi kordama.
Soovitused:
-tarvitage Duphastoni vastavalt skeemile
-tuleks kaaluda ka ovulatsioonide stimulatsioonide lisamist
-tehke ovulatsiooni teste igal kuul
-vahekorras peraks olema vähemalt 1-2 x nädalas
-mees jätkaku ravi ja korraku analüüs
-kui rasedus ei saabu, on vajalik plaaniline diagnostiline laparoskoopia
-tarvitage vitamiine naistele Livol Multi Total naistele ja vitamiinid mehele Livol Multi Total meestele
-hoidke kehakaal normis, ülekaal on üks viljatuse põhjustest
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel Rakverest
http://www.apollo.ee/product.php/0761893