perimenopaus 20.04.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mure selline, olen muidu terve 44. aastane naine, ühe sünnitusega. Menstruatsioon on korrapärane, küll suhteliselt lühike. Pooleteise kuu eest hakkasid tekkima veidrad tervisehädad- aeg ajalt tekib väike palavik 37 kraadi, koos iivelduse ja nõrkusega. Kestab paar päeva ja kaob. Kõik vere ja uriini analüüsid on täiesti korras, ka kilpnäärme hormoon normi piires ning günekoloog ei osanud ka midagi iivelduse osas arvata. Rase kindlasti ei ole. Meeleolud kõiguvad ka väga ägedalt ja seepärast kahtlustan et tegu on mingi hormonaalse tasakaalutusega. Mis te arvate kas peaks määrama östrog. - progest. taset veres- millal seda tsükli jooksul oleks mõistlik teha? ja kas võiks ennetavalt mingeid looduslikumaid ravimeid võtta- näiteks menopace?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tundub,et tegemist on premenstruaalse sündroomiga,mis ei pruugigi esineda kõikide menstuatsioonitsüklite puhul.Tavaliselt väidetakse,et tegemist on östrogeeni suhtelise liigproduktsiooniga võrreldes progestiiniga.Seetõttu võiks m.tsükli teises faasis östrogeeni-progesterooni tase veres määrata.Apteegi käsimüügist on saada ka kuningakepiõli +E -vitamiinikapslid.Soovitaksin teha niisugust ravikuuri 1-2 kuud.Ka B6 vitamiin annuses 100mg päevas vähendab halba tuju ja tõstab üldist toonust. Edu soovides,Maie Väli