Tsüklihäired ning valud päevade ajal. 16.04.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 42a.,täiskasvanud laps ning aborte pole teinud.Tsüklihäired algasid juba aasta tagasi- kord kestsid liiga kaua kord olid vahed päevade vahel suured kord väikesed.Käisin arsti juures detsembris kes kirjutas mulle tsüklihäirete raviks vist oli duphastoni,mis aga mulle ei sobinud,sest mensese teisel päeval algasid mul tohutud emakakrambid ,mis kestsid terve ööpäeva ning hiljem oli kogu kõhu alumine osa veel kaua hell ja nii kahel korral,kuni lõpetasin rohtude võtmise.Nüüd on menses kolmel korral olnud valudeta ning ka tsükkel on enamvähem normaalne,kuid nüüd olid mensese teisel päeval jälle tugevad valud ning võttes No-spad 2 tbl. see ei aidanud.
Söön tervislikult,käin trennis kuid olen pisut ülekaaluline ning elu on momendil väga närviline.
Ka on mul olnud munasarja tsüst mis 12 aastat tagasi opereeriti ja nüüd kontrollis käies ütles arst,et on paremas munasarjas väike tsüst,mis ei tohiks segada.
Vereproovid on korras olnud ning Pap-test tehti 2 aastat tagasi,kõik oli korras ning ultraheli ei näidanud ka midagi.
Kas tegemist võib olla algava menopausiga?
Ette tänades ja kõike toredat soovides Maia

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Maia! Sekundaarne düsmenorröa tekib üldiselt üle 30 aasta naistel.Pöhjuseks seoses menstruaaalvere algamisega vabaneb endomeetriumist rohkem prostaglandiine,mis imenduvad emaka lihasesse ja põhjustavad tavalisest tugevamaid emaka kokkutõmbeid.Prostaglandiinid ärritavad tundenärvilõpmeid ja see aitab kaasa menstruaalvalu tekkele.Seetõttu kasutatakse raviks prostaglandiini sünteesi inhibiitoreid.Ravi alustatakse enne valu tekkimist 1-2 ööpäeva jooksul .Hulk päevi enne vereeritust alustatud ravi ei ole efektiivsem kui verejooksu alguses alustatu.Enam kasutatud medikamendid on diklofenak,ibuprofeen,naprokseen,indometatsiin.Ravimküünlad ei ole tablettidest efektiivsemad,kuid neid tasub ordineerida juhul,kui oatsient oksendab.Edu soovides,Maie Väli