tsüklihäire ja muud jamad 19.01.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mure.
Olen 22 aastane noor naisterahvas.
Viimased menstruaaltsüklid on olnud üsna pikad. Eelviimane oli 34 päeva ja nüüd viimane 36 päeva. Minu teada on normaasle tsükli pikkus 21-35 päeva ja mu viimane jääb siis sellest skaalast juba välja.
Samuti on viimasel kolmel korral esimesel veritsuspäeval tekkinud taas kõhuvalu. Kui päevad 13 aastaselt algasid, olid kõhuvalud kuskil 20seks saamiseni. Siis paar aastat umbes enam ei olnud neid ning viimastel kuudel on taas tulnud.
Lisaks on kahel eelviimasel korral eelnenud päevadele pruun määrvi voolus, mida varem ei ole kunagi olnud, aga nüüd (praegusel 36 päevasel) seda enam ei olnud. Samas olin eelmisel, menstruatsioonile eelnenud ööl vahekorras ning tuli sellist pruunikat ja tumeda vere sarnast ollust. Täna veri mis tuleb on ka kuidagi selline imelik, nagu oleks kuidagi liiga vedel ja isegi veidike pruunikas kohati. Enne päevade algust tuli aga tükk aega sellist kuidagi eriti vesist voolust, kus olid valged tükid sees.
Beebipille ma ei kasuta, kuna poiss on sõjaväes ja ei leia sellel praegu mõtet olevat. Samuti ei ole olnud viimasel ajal enam suurt stressi (on küll eksamisessioon ja lõputöö kirjutamine, aga selline kõige hullem pingete aeg on möödas). Ka ei ole kaalus järsku alla või üles võtnud. (olen lugenud, et need võivad põhjustada tsüklihäireid). Mingisugust suguhaigust ka ei saa olla, kuna poisiga on täiesti susaldusväärne suhe ning oleme teineteisel esimesed.
Olen tundud vahel ka vasakul pool alakõhus mingisugust survet. Mitte otsest valu, aga justkui midagi annaks tunda õrnalt. Aga seda harva ja see ei häiri ka.

Mul on küll esmaspäevaks arsti juurde aeg pandud, aga siiski sooviks teada kellegi professionaali arvamust, milles võiks põhjus olla - 36 päevane tsükkel, menstruatsioonivalud tagasi, imelik vesine voolus enne päevi ja naljakas veri praegu. Kas oleks põhjust muretsemiseks?

Kõike head Teile!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Ideaalne vastus oleks: pöörduge plaanilises korras naistearstile.
Suure tõenäosusega ei ole tegemist millegi tõsisega. Kuid, arst saab teha otsuseid toetudes vaid faktidele, uuringutele.
Vajate uuringuid, analüüse, günekoloogilist ultraheliuuringut ja nõustamist.
Kuis soovite rasestuda ja sünnitada, siis on tsükliline ravi.
Kui soovite rasedusest hoiduda, siis on parimaks raviks kaasaegsed madaladoosilised antibeebipillid.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893
Palun vabandust vastuse viibimise pärast tehnilistel põhjustel.
Sain küsimuse 9.02.09 kell 14.12 ja vastasin kell 14.34