Planeeritav rasedus 10.01.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 27 a naine.
Planeerime oma elukaaslasega rasedust. Plaanin antibeebipillid ära jätta.
Kuid mul on mõned küsimused sellega seoses.
1) Umbes 8 aastat tagasi minu eelmine poissõber pettis mind seksides võõra naisega ja pärast seda tekkis meil mõlemal villiline suguhaigus. Mu naistearst diagnoosis, et see on suguherpes. Kuid olen kuulnud, et paljudel see herpes lööb suguelunditel periooditi uuesti välja, kuna viirus on veres, kuid õnneks minul pole see herpes mitte kordagi pärast seda esimest korda välja löönud. Kuid ma olen kuulnud, et kui naisel on veres suguherpes, võib see planeeritavale rasedusele ohtlik olla ja ka sünnitusel võib see ohtlik olla. Kui ohtlik see täpselt on? Ja mida tuleks teha, et ohtu vältida?
2) Töötan Viljandi haiglas füsioterapeudina ja viimased 2 aastat olen kõige rohkem töötanud traumaosakonnas. Mõtlesin, et võibolla saaksin tööd ümber korraldada ja pandaks mõni teine füsioterapeut traumaosakonda. Kuid tegelikult mulle meeldib just traumas rohkem, nii et võibolla poleks vahetus ka vajalik? Kuna traumas liigub vahest ka igasuguseid viiruseid, on olnud ka MRSA-d, siis tuleb hästi sagedasti käsi desinfitseerida. Kui ohtlikud on sealsed liikuvad viirused rasedale kui korralikult käsi desinfitseerida ja samas kas väga sagedane käte desinfitseerimine ka kuidagi halvasti ei mõju rasedale?
3) Olen kuulnud, et kassid ei pidanud rasedatele hästi mõjuma ja mu elukaaslane ütles, et kui rasedaks jääd, siis ma puhastan ise kassiliivakasti, et sina ei tohi. Kuid nüüd läks ta Soome tööle, nii et pole tal mingit võimalust minu asemel kassi eest hoolitseda. Olen kuulnud, et kasside tõttu võib tekkida mingi rasedustoksikoos. Aga kui õige see on, ma ei tea. Kas kassid mõjuvad rasedale kuidagi halvasti?

Lugupidamisega,
Ave

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Ave!

1) kui genitaalherpest on kordki elus põetud (ja see on kinnitunud diagnoos), siis jäävad HS viirused püsima spinaalganglionidesse kogu eluks; teha saab ainult seda, et hoida oma organismi vastupanuvõime kõigile tekitajatele kõrge; tasulise teenusena soovitaksid veeniverest määrata IgM AK, et hetkel määrata ägenemist, IGg AK näitavad läbipõetud infektsiooni; need uuringud ei ole 100% täpsusega, GH diagnoos on 100% kindel tüüpilise kliinku järgi ja DNA analüüsi järgi haiguskoldest; kui GH ägeneb raseduse ajal, siis tuleb seda ravida kaasaegsete preparaatidega raseduse katkemise vältimiseks
2) kas sain õigesti aru, et te pole hetkel rase? Ma soovitan mitte nii mõelda ja muretseda: meid kõiki ümbritsevad miljonid viirused ja bakterid, see ongi tavaline elu; kuid viiruspuhangute ajal on soovitav õhutada sageli ruume, käia väljas jalutamas, toituda ratsionaalselt, riietuda vastavalt ilmale, tegelda kehakultuuriga, olla rõõmus, tunda rõõmu pisiasjadest, olla õnnelik jne.
Kõik äärmused on halvad: liigne pesemine ja pesematus samuti; liigne pesemine likvideerib naha loomuliku kaitsva rasukihi ja probleem võib süveneda; igas asjas mõõdukus
3) maailmas on olemas sadu haigusi, mida põhjustavad loomad: nii metsloomad, kui närilised, tuvid, linnud jm., eriti nende väljaheited
Sellele ei pea iga päev mõtlema, vaid täita normaaseid hügieenitingimusi.
Saan aru, et tegmist on koduse kassikesega.
Palun ärge vaest loomakest küll oma ärevuses süüdistage koos elukaaslasega.
Koduloomadel on just ärevuse vastane ja stressi maandav toime.

Soovitused:
-lõpetage asjatu muretsemine juba ette, muidu saab nii teil kui ka teiega tegelevatel arstidel olema väga raske
-kontrollige hambaarstil hammaskond
-kontrollige oma perearstil hemoglobiin ja veresuhkur
-kui soovite rasestuda, siis lõpetage antibeebipillide tarvitamine
-2 kuud enne planeeritavat rasedust on soovitav hakata tarvitama vitamiine Livol Total Multi rasedatele
-intiimpesuks kasutage 2 korda ööpäevas apteegi intiimpesugeele
-kui on m ts 36. päev, siis tehke hommikusest uriinist rasedustest ja broneerige aeg naistearstile
-kui rasedus ei saabu regulaarse suguelu korral 1 aasta jooksul, siis pöörduge viljatu paarisuhte uuringuteks naistearstile
-ostke kõik eesti autorite raamatud rasedusest ja vastsündinust

Olge edaspidi rõõmus ja õnnelik naine ja rõõmus ning õnnelik rase!
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893