Pillidest 21.10.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole küsimusega pillidest. Hetkel olen 20.aastane, kuid varasemalt olen tarvitanud pille päris mitu aastat. Esimesed pillid kirjutas günekoloog välja 14.aastaselt, põhjuseks munasarjatsüst. Tookord sai võetud pille umbes 9 kuud ning siis oli paar aastat vahet, kui günekoloog avastas uue munasarjatsüsti ning kirjutas taaskord pille. Sel korral sai neid võetud 1,5 aastat. Tsüst kadus selle ajaga ära, kuid tekkis aasta pärast uuesti ning taaskord kirjutati pille, mida võtsin 8 kuud. Vahepealsel, pillivabal perioodil olin paaril korral sunnitud võtma ka sos-pille. Mingeid tervisehädasid hormoonide tarbimisajal ma ei täheldanud.
Nüüdseks ei ole ühtegi hormooni tarbinud pea aasta jagu, kuid tervise osas häirib päevade eelne kõhuvalu. Esimesel menstruatsiooni päeval on valu kohutav ning tihti ajab ka iiveldama, õhtuks see alati taandub. Vereeritus on üldjuhul tükiline ning menstruatsioon kestab tavaliselt 5-7 päeva. Günekoloog soovitab kasutada taaskord pille, kuid olen muutunud nende osas väga skeptiliseks, kuna ei sooviks nii tihedasti hormooni süüa. Käisin ka hematoloogi juures, kes tegi põhjaliku vereanalüüsi ning hormoonnäitajad olid normis.
Küsimus aga, et kas pikaajaline hormoonide kasutus minu puhul võis kaasa tuua hädad menstruatsiooni ajal? Kui pillidest hoiduda, kui kiiresti keha hormoonist puhastub? Või kas peaksin günekoloogi kuulama ning tõesti jälle pille võtma hakkama? Olen kuulnud, et pillide tarbimine suurendab rinnavähi riski, seetõttu ka väga mures.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Olete väga tubli, et küsite teisest nõu. Olete ka kursis kaasaegsete seisukohtadega.
Naistearstid on dilemma ees kui te pöördute menstruatsioonivalu kaebusega.
Kui teil oleks vaja hoiduda hetkel soovimatust rasedusest, siis oleks parim valik kas kombineeritud antibeebipillid või EVRA plaastrid või Nuvaring.
Aga, onkoloogide-rinnavähi arstide lause:"Sünnitamata naistel antibeebillide tarvitamine üle 10 aasta tõstab rinnavähi riski", vastab tõele.
Arvan nii: otsustage: kas soovite hetkel rasestuda ja sünnitada või soovite rasedusest hoiduda. Juhul kui elate regulaarset suguelu.
Kui soovite rasedusest hoiduda, siis on parim valik kombineeritud kontratseptsioon.
Jään oma arvamuse juurde, et ainult raviks (! n. enne suguelu algust!) ei ole õige ordineerida kombineeritud antibeebipille, selleks on muud võimalused olemas.
Ka ainult menstruatsioonivaluks, düsmenorröaks, on olemas muud ravimeetodid.
Kuid vererohke menstruatsiooni - menorraagia vastu oleksid antibeebipillid head. Paluge oma perearstil kontrollida hemoglobiini sisaldus 2-3 päeva peale menstruatsiooni lõppu. Kui see on üle 110, siis organism kompenseerib edukalt verekaotuse ja see pole meditsiiniline probleem.
Halvim, mis võib juhtuda, on soovimatu raseduse katkestamine omal soovil. Kõik muud meetodid on leebemad tervisele ja psüühikale.
G.Litter, naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt