colibakteri liikumine 15.10.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mind huvitab kuidas liigub colibakter soolestikust(seal ta ilmselt soodustab seedimist) kuseteedesse ja neeruvaagnasse???Tõesti ise liigub või?Seksrubriigid väidavad,et ainult sugulisel teel või see bakter sattuda kuseteedesse? Kas ta võib tekitada ägeda neeruvaagna põletiku palavikuga 39 kraadi?Ootaksin nii põhjalikku vastust,et sel teemal enam mul küsimusi ei tekiks.Aitäh!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Colibakter võib tõesti sattuda soolestikust nt pärasoole kaudu suguelunditesse, kuseteedesse. Palju oleneb organismi kaitsevõimest, organismi hetkeseiundist. Nõrgestatud organism on palju vastuvõtlikum ja põhjustab infektsiooni soolestikus, kuseteeedes jne. Colibakter ei ole suguhaigus, kuid suguelu elavatel partneritel peab suguteedes leiduvat infektsiooni, bakteri olemasolu nt emakakaelas koos ravima, kuigi ühel partneritest ei pruugi üldse kaebusi olla. Kuseteede infektsiooni(põiepõletikku, neeruvaagna põletikku teiktab sagekli just colibakter. Naistel esineb seda infektsiooni sagedamini ja põhjuseks on anatoomiline iseärasus. Pärasool ,tupp ja kusiti on lähestikku. Anaalseksi elavatel partneritel võib sageli üheks infektsiooni põhjustajaks olla see bakter.Dr Kadastik